Skip to content

Aby mieć język za zębami
Żyjemy w świecie, w czasach, gdzie należy posiadać język za zębami w każdej sytuacji, w świecie, gdzie „koniec języka za przewodnika”, gdzie styl mowy może szokować, zdumiewać, denerwować, na pewno zaś nie pozostawia nikogoobojętnym.

Żyjemy w świecie, w czasach, gdzie trzeba mieć język za zębami w dowolnej sytuacji, w świecie, w którym „koniec języka za przewodnika”, gdzie styl mowy może zadziwiać, zastanawiać, denerwować, na pewno zaś nie pozostawia nikogoobojętnym.

dzieci

Autor: Pradeep Sanders
Źródło: http://www.flickr.com
po pierwsze jednak, jak w takim świecie radzą sobie ci, którzy cierpią na trudności z mową, z prawidłowym wypowiadaniem się? Łatwo to oni na pewno nie mają. Zaczyna się od nieprzyjemności, kiedy zaczynamy tworzyć wypowiedzi, już od początku zauważamy, że coś przeszkadza. I tak przez wszystkie wiele lat, przez zaliczane stopnie edukacji, aż po studia i rynek pracy, w której bez właściwej prezencji ustnej jesteśmy zdani na niepowodzenie. Osoby dotknięte tymi dolegliwością od początku mają wizyty ze specjalistą od „naprawy” mowy – z logopedą. Dobry logopeda z Poznania może podejmować się po prostu kształtowaniem mowy na każdym jej szczeblu rozwoju, taki gatunek określamy logopedią ogólną lub likwidowaniem wad, zaburzeń mowy (logopedia specjalna).

Nawet, gdy twoje dziecko nie ma kłopotów w wizualizowaniu własnych myśli, lecz czyni to niedbale, sepleni, mówi niewyraźnie itd., nadaje się na wizytę u logopedy. Wielu o tego typu zagadnieniu nie zawraca sobie głowy, ale wyrażania myśli uczymy się przez całe życie. Nie można wszakże przyznać, iż nasz język się wyczerpał i to koniec, już nic więcej w tej materii nie podołamy.

Czujesz, że nasz post jest interesujący, ale musisz mieć więcej szczegółów. Nie wahaj się – wejdź w poniższy link i idź do źródła (http://www.aurident.pl/usuwanie-zebow.html).

Ile razy zdziwiłeś się tym, że przerobiłeś jakiś tekst, gdzie było słowo (czy bardziej pojęcia) o nieswojo brzmiącym znaczeniu, nieznanym tobie uprzednio. Przeczytaj je jeszcze raz, natknij się na nie w kolejnym tekście, czasopiśmie, a może się ono ugruntować już na zawsze twoja mowa zostanie wzbogacona o taką nastepną słowną cegiełkę (przydatne informacje).

Dzieci są mistrzami w takiej umiejętności, ale uwaga, równorzędnie przejmują od nas prawidłową, kwiecistą polszczyznę, ale także przekleństwa, więc tych ostatnich trzeba się wystrzegać, gdy są tuż obok. Z drugiej strony łatwo się mówi i zgodnie z powiedzeniem, iż to „ulica wychowuje”, jest w tym niestety sporo prawdy.

Jeśli sądzisz, że znajdziesz ciekawe treści w internecie, to przejdź do opisywanego problemu oraz kliknij w link mieszczący się tu.

Nie musisz egzystować w wielkim mieście, w Warszawie na Pradze, w Krakowie na Nowej Hucie, w Łodzi w dzielnicy Bałuty czy w Poznaniu (Dębiec, Jeżyce), by twoje dziecko „przesiąknęło” tym osobliwym slangiem. Język ulicy wszędzie jest obecna i nie obronimy przed nią naszego dziecka, warto jednakowoż, aby nadrabiać w domu zaległości.

Źródło: www.rankinglekarzy.pl