Skip to content

Autyzm jako schorzenie dotyczące zaburzeń rozwoju, które prowadzi do separacji
Autyzm jest zaburzeniem dotyczącym rozwoju, które ma prosty związek z zaburzeniami funkcjonowania mózgu. Ma kilka charakterystycznych cech. Dzieci autystyczne uciakają od otoczenia, czasem zamykają się w sobie. Ich kontakt i wymiana informacji z innymi ludźmi są nad wyraz ograniczone. Dla wielu opiekunów zaburzenie to brzmi jak kara dla ich pociechy. Czy jednak tak musi być? Czy istnieje możliwość uwolnienia się z tego ograniczenia?

Autyzm jest zaburzeniem dotyczącym rozwoju, które ma prosty związek z zaburzeniami pracy mózgu. Ma parę charakterystycznych właściwości. Dzieci autystyczne uciakają od otoczenia, niekiedy zamykają się w sobie. Ich wymiana informacji i kontakt z innymi ludźmi są nad wyraz ograniczone. Dla wielu opiekunów zaburzenie to brzmi jak kara dla ich pociechy. Czy jednakże tak musi być? Czy istnieje możliwość wyleczenia się z tego zaburzenia?

Zespół Aspergera
Autor: Sadasiv Swain
Źródło: http://www.flickr.com

Na wstępie powinno się także zaznaczyć, że autyzm ma bardzo szerokie spektrum autystyczne. Wyróżnia się zespół Aspergera, autyzm wczesnodziecięcy i autyzm atypowy. Są także inne jego odmiany. W każdym razie dzieci chorujące na zespół Aspergera także izolują się od otoczenia, jednakże w głębi serca mają potrzebę tworzenia głębokich relacji z rówieśnikami (więcej: Jeśli chodzi o przyczyny autyzmu, to nadal nie ma co do nich jednoznacznego wyjaśnienia. Nikt precyzyjnie ich nie scharakteryzował. Ale faktem jest, że są one natury psychologicznej i biologicznej. Jeżeli chodzi o biologiczne, to mogą mieć związek z okresem płodowym dziecka i przyczynami natury neurologicznej. To wszystko mogło rzutować zarazem na sferę psychiki dziecka.

W zasadzie to wyszczególnia się dwa rodzaje autyzmu: schizofreniczny i dziecięcy (więcej na ten temat: ). W przypadku schizofrenicznego dziecko bardzo odizolowuje się od otoczenia. W przypadku autyzmu dziecięcego, dziecko posiada ogromną nadwrażliwość na bodźce. Jest to tak duże działanie tych bodźców, że maluch ma trudności z właściwym ich przyswojeniem i skutkiem tego ucieka do własnego świata. Trzeba przy tym dodać, że nazwa „dziecięcy” nie oznacza, że dotyczy tylko okresu dziecięcego. Jednakże chodzi tu o to, że był wykryty w tym czasie.

Zespół Aspergera
Autor: Hot Gossip Italia
Źródło: http://www.flickr.com

Czy z autyzmu można się wyleczyć? Sporo ludzi jest zasugerowanych, że nie można się z tej dolegliwości uzdrowić. Jest w tym wiele racji, gdyż przecież autyzm obejmuje sprawy właściwego funkcjonowania mózgu. Jednakże w ostatnim czasie lekarze dali zielone światło w walce z tą chorobą. Twierdzą, że odpowiednio wczesna diagnoza i terapia upraszczają przystosowanie interpersonalne osoby chorej na autyzm. Nie można jej generalnie wyleczyć, jednakże można pomóc odnaleźć się w relacjach interpersonalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*