Skip to content

Biżuteria dla modnych pana
Biżuteria do niedawna kojarzona była wyłącznie z paniami. Pierścionki, naszyjniki były swojego rodzaju znakiem rozpoznawczym pozycji jaki w danej grupie nosząca je dama zajmowała. No i niezaprzeczalnie przydawały – tak jak teraz – wdzięku noszącej je kobiecie.

Klejnoty do niedawna kojarzone były tylko i wyłącznie z paniami. Pierścionki, wisiorki były swojego rodzaju znakiem rozpoznawczym pozycji jaki w danej grupie właścicielka klejnotów zajmowała. No i na pewno dodawały – tak jak obecnie – uroku noszącej je pani.

broda

Autor: Nan Palmero
Źródło: http://www.flickr.com
Mężczyźni właściwie unikali tychże przedmiotów jak: piękne naszyjniki dla mężczyzn czy też bransolety dla mężczyzn, albowiem inaczej akcentowali swą pozycję społeczną.

Jeżeli ta kwestia Cię ciekawi, to możesz uzyskać zbliżone dane na przedstawiane zagadnienie. W tym celu odwiedź serwis www ubrania ciążowe.

Dżentelmen głównie miał być osobnikiem zaradnym, bronić rodziny przed niebezpieczeństwami. Do słusznego odegrania owej funkcji społecznej nie trzeba zewnętrznych atrybutów w postaci ozdób. Stąd wszelakiego rodzaju błyskotki zwykle postrzegane były przez panów jako zbędne a nawet jako oznaka zniewieścienia.

Jedynym odstępstwem od tejże reguły były niegdyś sygnety dla mężczyzn, noszone bardzo chętnie właśnie jako przejaw pozycji społecznej, pewnego rodzaju nobilitacja posiadacza. Początkowo sygnety pełniły rolę praktyczną – były formą podpisywania się. Symbol wygrawerowany na pierścieniu identyfikował posiadacza. Pieczątka taka miała też moc prawną. Dokument sygnowany taką pieczęcią uważano za ważny i zobowiązujący. Z czasem ten konkretny atrybut sygnetów dla mężczyzn odszedł w zapomnienie. Współcześnie pozostała tylko jego rola dekoracyjna. Dziś już sygnet dla mężczyzn nie zawsze informuje otoczenie, iż jego posiadacz jest szlachetnie urodzony.

Z początkiem dwudziestego pierwszego wieku pomału zmienia się podejście do biżuterii męskiej. Da się spostrzec coraz to większą wolność w uznawaniu tego co jest męskie a co nie. Mężczyzna który ma potrzebę aby się za pomocą modne bransolety dla mężczyzn się uślicznić, nie musi się obawiać iż wyda się śmiesznym. Nawet więcej – znani kreatorzy mody męskiej coraz to częściej w swoich projektach sięgają po tego rodzaju elementy jak łańcuszki dla mężczyzn, naszyjniki dla mężczyzn i inną męską biżuterię. Dziś często tego typu ozdoby uznawane są jako sposób na wyrażenie swej indywidualności. Jest to moim zdaniem jeszcze kolejny symbol zachodzących współcześnie zmian w rolach społecznych jakie pełnią kobiety i mężczyźni. Jednak powinniśmy być ostrożni w obdarowywaniu znajomych mężczyzn podobnymi podarunkami, chyba że dobrze znamy gust osoby obdarowywanej.