Skip to content

Problemy społeczeństwa starzejącego się
identycznie jak widoki się zmieniają o każdej porze roku, jednakowoż zmienia się nasze środowisko, osoby, z którymi obcujemy, sprawunki, jakie mamy, wspomnienia pomału pokrywające się bladymi kropkami… Nic jednakże nie jest tak zauważalne i dojmujące, jak wolna starość. Jeszcze przed chwilniedawno byliśmy młodzi, cieszyliśmy się życiem, a dzisiaj jesien życia i w zależności od organizmu – raz lepiej, raz gorzej. w obecnych czasach przybywa w Polsce ludzi starszych, a w tym samym czasie brakuje urodzeń, a wszak nie zawsze tak było…

Tak jak widoki się zmieniają o każdej porze roku, jednocześnie zmienia się nasze środowisko, osoby, z którymi się zadajemy, sprawy, jakie posiadamy, wspomnienia powoli pokrywające się jasnymi punktami… Nic jednak nie jest tak jawne i dojmujące, jak wolna starość. Jeszcze jakiś czas temu byliśmy młodzi, radowaliśmy się życiem, a obecnie jesien życia i w zależności od genów – raz bardziej obiecująco, raz bardzo źle. w obecnych czasach przybywa w Polsce osób w podeszłym wieku, a jednocześnie mamy deficyt narodzin, a wszakże nie zawsze tak było…

Ranking Lekarzy - opinie o lekarzach

Źródło: RankingLekarzy.pl
Tuż po drugiej wojnie światowej było całkiem inaczej. Po pożodze wojny, milionach martwych żołnierzy i cywilów, zaraz po przywróceniu pokoju ci co przetrwali poczęli brać się za odbudowywanie i za płodzenie. Przyrost naturalny był ogromny, najpotężniejszy zaś jego przyrost przypadł na lata 70. i 80., kiedy Polsce nie zagrażała już jakaś inna wojna (chociaż|choć późniejszy stan wojenny stał się taką niedobrą wróżbą), a społeczeństwu bytowało się lepiej. Lata 70. były okresem Gierka, który za zachodnie pożyczki budował Polskę, tworzył nowe osiedla, otwierał przedszkola, rozpieszczał rodziny wysyłając je na wakacje. Co prawda, dopiero później naród dowiedział się, skąd te dofinansowania pochodziły i jak dużo jest do spłaty, ale ówcześnie nikt sobie tym nie zawracał głowy.

Czy poruszana w tym wpisie kwestia nie zwróciła Twej uwagi? Jeżeli tak, to oprócz tego kliknij ten odnośnik – szczerze zalecam tę ofertę (https://novamedis.pl/detoks-organizmu/).

Żyło się chwilą, było się młodym. Nawet dziś jak zapytamy 60-latków o najcudowniejsze momenty w życiu to wspomną o okresie epoki gierkowskiej…

W tamtym okresie, odmiennie niż obecnie, porodówki były przepełnione, dzieci przychodziło na świat taka duża ilość, że były wszędzie, wypełniały krajobraz, świadczyły o żywotności stającego na równe nogi po wojnie narodu. w dzisiejszych czasach miast zatłoczonych porodówek mamy coraz bardziej oblegane oddziały geriatryczne (dowiedz się więcej). Geriatria, czyli dział medycyny troszczący się osobami w podeszłym wieku obecnie ma swój czas. niska skala narodzin to nie tylko efekt przemian, jakie zaszły. Lata 90. to epoka kapitalizmu i biegu za finansowym szczęściem, zakończyła się polityka prorodzinna, a to praźródło tendencji – deficytu urodzeń. Dzisiaj obserwujemy wyniki.

Tak to już jest, bez zmian nie ma życia, ruch to przecież samo życie.

Chcesz przeczytać kolejne artykuły dotyczące podnoszonej tutaj problematyki? Jeżeli tak, to wejdź na ten link oraz sprawdź wpis z witryny.

Miejmy nadzieję tylko, iż będzie powstawać więcej oddziałów geriatrycznych, a nasze wielkie miasta, jak Warszawa, Kraków czy Katowice, budowane dla młodych i sprawnych zostaną, choć trochę dostosowane dla wymagań osób w podeszłym wieku.

Źródło: www.rankinglekarzy.pl