Wakacje są czasem odpoczynku, w tym okresie więc można cieszyć się ciepła pogodą, fajnymi podróżami, przygodami jak i zabawami w gronie przyjaciół. Raczej w tym czasie nie myśli się o nauce. A jednak, istnieją takie osoby, jakie podczas wakacji chcą się rozwijać i umiejętnie łączą taki wypoczynek z nauką języków obcych.
Udział w tego typu zorganizowanym obozie językowym, jaki może być w naszym kraju lub za granicą, to duża wygoda. Obozy językowe to zajęcia językowe, transport, zakwaterowanie i wyżywienie na okres, kiedy ma miejsce kurs. Zróżnicowanie oferty daje możliwość na wybranie obozu, jaki będzie odpowiedni do wieku, poziomu językowego, jak również możliwości finansowych. Można wybierać między wypoczynkiem nad naszym morzem albo w górach, jest możliwe by wyjechać do ulubionego państwa.

Źródło: http://www.flickr.com
Takie wyjazdy wakacyjne to same plusy, bo prócz nauki języka możemy uprawiać rozmaite sporty, zwiedzać bardzo interesujące turystycznie miejsca i jednocześnie korzystać z uroków lata. Założeniem takiego obozu językowego powinien być nacisk na komunikowanie się w tym języku, ponieważ w ten sposób można wykorzystać swoje umiejętności jeśli chodzi o poznawany język w praktyce. W różnych interesujących programach znaleźć można warsztaty językowego z grami, zabawami językowymi i luźnymi dyskusjami, w jakich łatwiej jest się “przełamać” oraz zacząć posługiwać się nowym językiem. Podczas zajęć wykorzystywane są ciekawe materiały multimedialne i różnego rodzaju autorskie programy pomagające w uczeniu się słówek.
Takie zajęcia muszą prowadzić dobrzy rodzimi lektorzy jak również native speakerzy, którzy powinni kłaść nacisk na praktyczne wykorzystywanie i ćwiczenie języka. Kursy (korki z matematyki w bełchatowie) językowe za granicą lub kursy języka polskiego dla obcokrajowców to jednak o wiele więcej korzyści, bo w społeczności międzynarodowej łatwiej przyswoić sobie język – więcej na tej stronie. Na przykład prościej nam się nauczyć angielskiego, gdy przebywamy w Anglii, aniżeli gdy to robimy w Polsce. Rezultaty są nie do przecenienia, czasem bowiem jesteśmy jakby zmuszeni, by używać tamtejszego języka, gdyż nikt – co jest dość normalne – nie będzie rozumiał, co mówimy po polsku. W ten sposób łatwiej nam się przełamać, żeby zacząć mówić w tym języku. Przy tym też można się “osłuchać”, to znaczy słuchać jak ludzie wymawiają oraz akcentują dane słowa. Jak również poznawać w ten sposób nowe słowa, które bardzo często możemy na przykład wyłapać z kontekstu rozmowy.