Skip to content

Najczęściej występujące urazy wśród sportowców, ich skutki i metody na wyleczenie.
Aktywność sportowa nierozerwalnie wiąże się z ryzykiem jakiegoś urazu. Przy największej nawet uwadze zawsze może dojść do jakiegoś nieszczęśliwego zdarzenia, w wyniku jakiego konieczna będzie pomoc lekarza. z tego też powodu nawet niewinne bieganie poprzedzone być musi solidnym rozgrzaniem się, warto również zadbać o swoją kondycję i wzmocnienie siły, dzięki temu ryzyko urazów znacznie może zmaleć.

Aktywność sportowa cały czas wiąże się z ryzykiem jakiegoś urazu. Nawet przy największej uwadze w pewnym momencie dojść może do jakiegoś nieszczęśliwego zdarzenia, w wyniku którego konieczna może być pomoc specjalisty. z tego też powodu nawet zwykłe bieganie poprzedzone być musi odpowiednią rozgrzewką, warto także dbać o swoją kondycję i wzmocnienie siły, dzięki temu ryzyko kontuzji znacznie maleje.

Problem ten widać szczególnie przy narciarzach, bo to właśnie narciarstwo obok uwielbianej przez praktycznie wszystkich piłki nożnej jest jednym ze sportów z największą urazowością. Sporo z nich wynika w wyniku pewnych zaniedbań – po cały roku spędzonym za biurkiem ktoś jedzie bez żadnego przygotowania na tydzień w góry i czasami już nie wraca na zdrowych nogach. Za słabe mięśnie mogą nie wytrzymać przeciążeń w czasie jazdy, powodując naderwanie więzadeł krzyżowych – najczęściej chyba występującą obok pęknięć kontuzję przy uprawianiu tego sportu. Niestety tego urazu nie można wyleczyć samodzielnie i w każdym przypadku leczeniem zająć się będzie musiał ortopeda Kraków.

Kolano

Autor: 2014uknz
Źródło: http://www.flickr.com

Uszkodzenia więzadeł leczone są dzisiaj przy pomocy operacji, ale szczęśliwie współczesne techniki pozwalają na to, aby leczenie spełniło swoją rolę i umożliwiło powrót do formy sprzed urazu. Rekonstrukcja więzadła krzyżowego jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym lub całkowitym, może trwać niecałe dwie godziny, a całkowity pobyt pacjenta w klinice będzie trwał kilka dni. Sam zabieg nie jest bardzo inwazyjny, robi się tylko parę drobnych nacięć, przez które będą pobierane tkanki i dokonuje rekonstrukcji.

Bardzo ważnym etapem jest późniejsza rehabilitacja, wrócenie do formy zajmuje bowiem kilkanaście miesięcy, lecz niezbędny tu będzie duży wysiłek pacjenta. Jeżeli na tym etapie wystąpią jakieś zaniedbania, to czas ten może trwać dłużej, a niekiedy kolano może nie odzyskać wcześniejszej sprawności.

Jeśli zaciekawił Cię ten artykuł, wejdź też na taki link, gdyż znajdziesz tam inny tego typu świeży tekst (www.rehafit.org/oferta/fizjoterapia/fizjoterapia-neurologiczna/) – on także jest godny uwagi.

Zresztą chirurg ortopeda dobry ortopeda wrocław Kraków, który będzie się opiekował operowanym wszystko powinien odpowiednio przekazać, i bezwzględnie trzeba się trzymać jego wskazówek.
Autor