Skip to content

Uzależnienie od komputera – czym się objawia?
Wśród współczesnych rodzajów uzależnień coraz bardziej ugruntowaną pozycję zajmuje uzależnienie od Internetu i komputera. Analogicznie rzecz wygląda z konsolami do gier, takimi jak na przykład Playstation 3, które wielu użytkownikom zastępują używanie komputera do grania. Uzależnienie jak wiadomo jest stanem, w którym człowiek nie jest w stanie obyć się bez jednego konkretnego bodźca, którym w tej sytuacji jest granie w gry.

Wśród aktualnych typów uzależnień coraz wyższą pozycję ma uzależnienie od sieci WWW i komputera. Analogicznie sprawa ma się z konsolami do gier, takimi jak na przykład Playstation 3, które dużej części użytkowników zastępują granie w gry komputerowe. Uzależnienie jak wiadomo to stan, kiedy człowiek nie może obyć się bez jednego konkretnego bodźca, którym w tej sytuacji jest czynność grania.

grający w grę na playstation

Autor: Vernon Chan
Źródło: http://www.flickr.com
Na szeroką skalę mówi się, że zjawisko to najczęściej dotyczy młodych ludzi, ponieważ oni są w największym stopniu narażeni na rozmaite wpływy i uzależnienia. Nie jest to całkowicie prawda, jest bowiem też wielu dorosłych ludzi uzależnionych od gier komputerowych. W przypadku, kiedy użytkownik nie ma powinności związanych a nauką czy zawodem ryzyko zwiększenia się uzależnienia znacznie wzrasta. Następstwa takiego stanu rzeczy bywają zróżnicowane. Powinno się pamiętać, by w krótkim czasie rozpocząć odpowiednie działania, które zmniejszą ryzyko rozwinięcia się uzależnienia.

Skutki dla zdrowiaUzależnienie (szczegóły w podanym źródle) od gier komputerowych miewa ogromnie poważne konsekwencje dla ludzkiego organizmu. Po pierwsze siedząc przez długi czas przed monitorem, przyjmuje on nieprawidłową postawę, która skutkuje skrzywieniami kręgosłupa.

Gdy wejdziesz na oryginalny artykuł, zobaczysz, że ma podobne wiadomości na ten wątek – te dane pochłoną Cię zupełnie.

W znacznym stopniu także męczy się wzrok, ponieważ osoba korzystająca z komputera mruga o wiele mniej niż to konieczne, a to wywołuje wysychanie oczu i ich zmęczenie. Granie na komputerze sprzyja również niewłaściwemu odżywianiu się, wdrożeniu diety obfitującej przede wszystkim w szkodliwe przekąski. W rezultacie prowadzi to niekiedy do nadwagi i otyłości. Poza tym w przypadku braku jedzenia w domu gracz może zmniejszyć ilość przyjmowanych pokarmów, co również jest niezdrowe.

Skutki psychiczneMówi się, że gry komputerowe wzmagają w człowieku agresję. Jest to z pewnością prawda w przypadku, gdy ma się do czynienia z osobą od gier uzależnioną. Agresja bywa powodowana różnymi elementami, do których zalicza się między innymi awaria Internetu lub komputera, a także przerwanie gry przez innych ludzi. Nie można więc stwierdzić, że pozornie brutalne gry, takie jak na przykład Bioshock, zwiększają w graczach agresję. Na pewno jednak ten poziom zwiększa brak umiaru w graniu.