Skip to content

Czy dieta wegetariańska jest przeznaczona dla każdego?
Coraz większa liczba ludzi rezygnuje z konsumowania mięsa. Przyczyny tego są wielorakie – ze względów wyznaniowych, moralnych bądź zdrowotnych. Czego jesteśmy w stanie spodziewać się po wdrożeniu takiego trybu żywienia? Czy jest ono dobre dla każdego człowieka?

Coraz większa liczba postaci rezygnuje z jedzenia mięsa. Powody tego są rozmaite – ze względów wyznaniowych, etycznych bądź zdrowotnych. Czego potrafimy spodziewać się po wdrożeniu takiego trybu żywienia? Czy jest ono właściwe dla każdego organizmu?

warzywa

Autor: Kristina D.C. Hoeppner
Źródło: http://www.flickr.com
Bezmięsna dieta jest wartościowa dla zdrowia, ale zaledwie w przypadku, jeżeli użytkuje się ją rozważnie. Ma niemało zalet, jedną z nich jest to, że obniża niebezpieczeństwo zachorowania na dużo chorób cywilizacyjnych. Jak dobrze wiemy mięso (między innymi kurczaki) nabijane są przeróżnego rodzaju antybiotykami, hodowcy „idą” zwykle na ilość, nie na jakość. Sympatycy przekonują, iż występujące w wytworach mięsnych pierwiastki odżywcze możemy z powodzeniem dostać z produktów roślinnych. Argumentują to dodatkowo aspektem cenowym, albowiem za kaszę czy ryż nieraz ekologiczny wielokrotnie zapłacimy mniej pieniędzy, a zapasy wystarczą na dłuższy czas. Trzeba pamiętać, iż dieta – (zobacz jak wygląda dieta warzywna i owocowa) dla wegetarian musi być ułożona osobiście, bowiem każdy człowiek wiedzie trochę odmienny tryb życia – sprawdź stronę. Nie ulega wątpliwości, że więcej białka i cukrów będzie potrzebowała osoba aktywnacodziennie, a innych ta, która spędza większą część czasu przy biurku. Wobec tego po przykładowy i odpowiednio dostosowany jadłospis wypadałoby skierować się do dietetyka, a w dalszym okresieopierając się na danych nam proporcji pożywienia kreować już coś indywidualnie. Pomóc mogą nam w tym liczne gazety ewentualnie strony internetowe, jest ich na obecną chwilę zatrzęsienie. Wielką zaletą, jaką dysponuje dieta dla wegetarian jest to, iż zapewnia nam ona potężną dawkę minerałów i witamin. Wielu ludzi myli termin takiego sposobu odżywiania z jedzeniem suchej kaszy z warzywami. Przepisów jest wiele, nieraz w największym stopniu proste dania możemy dostosowywać do zasad diety, stosując zamienniki.

warzywa

Autor: 楊 明憲 阿憲
Źródło: http://www.flickr.com
Aby zobaczyć tak faktycznie, jakie zyski dla naszego układu odpornościowego jest w stanie wnieść dieta dla wegetarian, musimy przełamać schemat, iż bez mięsa nie da się egzystować i zredukować jego jedzenie na kilka dni. W większości przypadków poczujemy się przyjemnie, będziemy posiadali większą energię oraz zapał do pracy. Nie zapominajmy jednak, że tego typu sposób odżywiania nie jest przeznaczony dla każdego. Także przy niewłaściwym rozkładzie makroskładników możemy zafundować sobie problemy, w takim razie istotnym jest, aby udać się po wskazówkę do dietetyka.