Skip to content

Dlaczego sól jest tak konieczna? W jaki sposób powinniśmy ją wykorzystywać? O jakich kwestiach pamiętać?
Sól wykorzystuje się na co dzień, w kuchni to konieczny składnik. Przyprawiamy tak potrawy, dzięki temu uzupełniamy zapasy sodu w diecie.

Sól używa się codziennie, w kuchni jest to obowiązkowy składnik. Przyprawiamy w ten sposób potrawy, dzięki temu uzupełniamy zapasy sodu w diecie.

sól

Autor: kikkoman
Źródło: kikkoman
Sód, jaki jest w soli stanowi niezwykle istotną rolę w procesach metabolicznych zachodzących w organizmie. Reguluje wodną gospodarkę, ciśnienie osmotyczne, ale również jest odpowiedzialny za równowagę kwasowo-zasadową. Miejmy na uwadze, żeby używać ją rozsądnie, dziennie 5-6 gram, co oznacza 1 płaską łyżeczkę od herbaty.

Niestety, sól – producent soli drogowej – jest w zbyt dużych ilościach dodawana do różnorakich produktów, więc raczej spożywamy jej zbyt wiele. Najlepiej skorzystać z soli morskiej, lecz dobra jest także nieoczyszczona sól kamienna- , jak i różnego rodzaju mieszanki ziołowe lub przyprawy. Co ciekawe, u najmłodszych polecane jest całkowita rezygnacja ze stosowania soli, bo w nieprzetworzonych produktach spożywczych chlorek sodu znajduje się naturalnie.

Więc jeżeli nasze dziecko będzie miało odpowiednie spożycie tego rodzaju produktów takich jak warzywa, owoce czy ryby, to zapotrzebowanie zostanie wystarczająco pokryte. Nadmiar soli bardzo obciąża pracę nerek dzieci, ale również zwiększa zagrożenie pojawienia się chorób w dorosłym wieku. Mowa tu o tego typu problemach, tj. wysokie ciśnienie krwi, za duże zatrzymywanie wody i nieregularne bicie serca. Może to wpłynąć na zawał serca lub udar mózgu.

przyprawy, sól

Autor: Guilhem Vellut
Źródło: http://www.flickr.com
Poza solą, jaką spożywamy każdego dnia, są jej odmiany, takie jak sól paszowa, czyli dodatek do pasz, ale również podawana do lizania pod postacią lizawek dla bydła i zwierzyny- link. Sól u zwierząt polepsza apetyt i pobudza trawienie. Miejmy na uwadze też, iż specjalna odmiana soli stosowana jest do posypywania dróg, w celu rozpuszczenia lodu oraz śniegu.