Skip to content

Do którego lekarza pójść, kiedy mamy problemy z nogami? Dobrze jest sprawdzić, czym zajmują się dani specjaliści
Problemów z nogami możemy wyróżnić bardzo wiele. Weźmy przykładowo najbardziej znane, jakimi są odciski, halluxy czy wrastające paznokcie – to okropnie męczące dolegliwości, osoby, których one dotykają są zmuszone szukać pomocy u… No właśnie u jakiego specjalisty?

Problemów z kończynami dolnymi możemy wyróżnić bardzo dużo. Weźmy na przykład te bardziej znane, jak odciski, halluxy czy wrastające paznokcie – to bardzo męczące dolegliwości, osoby, jakich one dotykają są zmuszone poszukać pomocy u… No właśnie u jakiego specjalisty?

Czy pomoże chirurg, lub też ortopeda? A może jeszcze ktoś inny, jak lekarz od leczenia stóp, to znaczy podolog albo podiatra. Chirurg ogólny, przykładowo chirurg ortopeda Kraków, zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem operacyjnym schorzeń, a także ich powikłań z różnego rodzaju zakresów, jak układ pokarmowy, krążenia albo oddechowy.

rentgen nogi

Autor: Ken Mayer
Źródło: http://www.flickr.com

Chirurg taki leczy wszelkie popularne choroby, zaś już specjalistyczne zabiegi robione są przez chirurgów konkretnych specjalności. Zajmują się oni danymi obszarami ciała, przykładowo rekonstrukcja kolana. Bardzo istotną pozycję w pracy chirurga ogólnego ma onkologia operacyjna i zabiegowe leczenie raka. Ortopedia zaś to dział medycyny, jaki zajmuje się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem nabytych jak również wrodzonych nieprawidłowości, które objawiają się w działaniu, budowie różnego rodzaju narządów ruchu człowieka. Specjalizacja tego rodzaju szczególnie dotyczy chorób oraz urazów, przykładowo kości, więzadeł jak również do uszkodzenia mięśni, połączeń nerwowych oraz naczyń.

Ortopeda Kraków zajmuje się także leczeniem różnego rodzaju urazów kości jak również stawów, do nich szczególnie można zaliczyć złamania, zwichnięcia, skręcenia jak również stłuczenia. Sprawdźmy teraz mniej powszechnie znane termin, to znaczy podolog śląsk. Podologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób stopy oraz stawu skokowo-goleniowego. Takie zabiegi posiadają różny charakter, wymagają zaś od specjalisty, który się tym zajmuje szerokiej wiedzy z tego typu dziedzin, jak diabetologia, dermatologia, ale i chirurgia. W Polsce jest to jeszcze niesamowicie mało znana dziedzina.

Nie ma przede wszystkim odpowiednich regulacji prawnych, które mogłyby definiować, jak wygląda zakres działania podologów. Ogólnie natomiast należy powiedzieć, że jest to z dnia na dzień bardziej popularna dziedzina wśród ludzi zajmujących się zawodowo sportem. Kiedy czujemy ból, staramy się wszelkimi środkami przeciwdziałać temu. Warto wtedy szukać pomocy u różnego rodzaju specjalistów. Jeżeli jeden specjalista nam nie pomógł, to może inny lekarz będzie mógł. Jak widać lekarz od nóg to nie tylko ortopeda, dlatego warto wiedzieć jakie ma się możliwości działania. Czytaj też .