Skip to content

Lekarz dla całej rodziny – co takiego powinieneś wiedzieć?
Nagła przypadłość powoduje, iż musimy iść do lekarza. Na ogół pierwsze kroki kierujemy do lekarza rodzinnego, który jest odpowiedzialny za profilaktykę oraz promowanie zdrowia wśród swoich pacjentów.

Gwałtowna choroba powoduje, iż musimy odwiedzić lekarza. Z reguły pierwsze kroki kierujemy do lekarza rodzinnego, który jest odpowiedzialny za profilaktykę oraz promocję zdrowia pośród swoich pacjentów.

Lekarz z dziećmi

Autor: German Tenorio
Źródło: http://www.flickr.com
Lekarz rodzinny jest lekarzem specjalistą, który kształcił się w obszarze medycyny rodzinnej. Pacjenci powinni przychodzić do niego z każdą przypadłością zdrowotną, aby mógł zadecydować czy będzie nieodzowna pomoc lekarzy specjalistów. Dlaczego? Z tej przyczyny, iż on sam nie może zrealizować wszystkich badań czy zabiegów. W związku z tym może pokierować chorego na badania laboratoryjne, które pozwalają dostać więcej informacji odnośnie stanu badanego. Doktor taki może też wystawić skierowanie na badania diagnozujące, czyli np. tomografię. Jednakże muszą być to jedynie zasadne przypadki medyczne, ponieważ badania te są bardzo kosztowne. Doktor wskazuje, gdzie należy się udać, a pacjent musi pójść na wizytę w konkretnym terminie. Co więcej, lekarz rodzinny zapraszamy może wypisać recepty, również na lekarstwa z instytucji specjalistycznej, jeżeli otrzyma od niniejszego lekarza specjalisty należyte szczegóły dotyczące sposobu leczenia oraz zalecanych medykamentach. Dzięki temu pacjent nie musi za każdym razem, jeżeli skończą mu się leki, udawać się do specjalisty.

Do zadań lekarza rodzinnego należy także kierowanie na zabiegi w pokoju zabiegowym – np. szczepionki a także na rehabilitację. rehabilitacja Wrocław może być realizowana w domu albo w placówce rehabilitacyjnej. Zabiegi rehabilitacyjne mają na celu wspomagać pacjenta w leczeniu wad postawy czy innych dysfunkcji ruchu. Niestety przeważnie tak jak w przypadku badań diagnostycznych trzeba poczekać na swoją kolej, co wiąże się czasami z odległymi terminami.

Trzeba pamiętać, iż jest wyznaczony czas na zarejestrowanie zabiegów przypisanych przez lekarza rodzinnego. Jeżeli przegapimy stosowną datę, skierowanie nie będzie ważne i będziemy zmuszeni udać się po kolejne. Lekarz rodzinny może również skierować nas na leczenie uzdrowiskowe, dokładnie opisując stan zdrowia pacjenta oraz zalecenia co do leczenia. Lekarz rodzinny powinien z przychylnym nastawieniem podchodzić do każdego pacjenta i rozwijać wiedzę medyczną, by bezustannie orientować się w najnowszych metodach leczenia.