Skip to content

Garść ciekawych wiadomości odnoszących się do zabiegu pobierania krwi. Należy o tym wiedzieć, aby dobrze się przygotować
Każdy z nas w określonym momencie życia badał krew. Dzięki tego rodzaju zabiegowi mamy okazję dowiedzieć się istotnych wiadomości odnoszących się do morfologii czy cholesterolu. Ale to bez wątpienia nie wszystkie wyniki, jakie możemy dostać. O czym więc jeszcze możemy się dowiedzieć? Jak przygotowywać się do takiego badania? O czym tym bardziej należy nie zapominać? w jaki sposób wygląda pobranie krwi?

Każdy z nas w pewnym czasie miał badaną krew. Dzięki takiemu badaniu możemy dowiedzieć się znaczących informacji dotyczących morfologii czy poziomu cholesterolu. Ale to naturalnie nie wszystkie wyniki, jakie mamy okazję otrzymać. O czym więc jeszcze możemy się dowiedzieć? Jak przygotować się do tego typu badania? O czym tym bardziej należy pamiętać? Jak będzie wyglądać pobranie krwi?

Laboratorium

Autor: Army Medicine
Źródło: http://www.flickr.com
To co zjadasz z reguły wpływa na obraz twojej krwi, więc może zaburzyć wynik. Liczy się szczególnie obfitość i jakość poprzednich przed badaniem posiłków. wiemy, że najlepiej badania krwi (poznaj dodatkowe informacje) robić na czczo, nie znaczy to jednak, że w każdym przypadku wynik wyjdzie niezakłócony. W przypadku, gdy badamy poziom glukozy to poprzedniego dnia musimy ograniczyć jedzenia tłustych potraw, jak również picia alkoholu. Co ważne, od ostatniego posiłku nie może upłynąć mniej niż 8 godzin. Dla osób, które nie potrafią wyobrazić sobie bycia na czczo istnieje pocieszenie, możemy bowiem przed udaniem się do laboratorium wypić szklankę przegotowanej wody.

Zmiany fizjologiczne, które funkcjonują w organizmie podporządkowane są rytmom dobowym. Oceną wpływu konkretnych pór dnia na fizjologię zajmuje się chronofarmakologia. Dzięki temu wiemy przykładowo, że stężenie jonów sodu czy potasu jest niższe w nocy, z kolei najwyższe rano. W różnych więc przypadkach krew do badania [sekwencjonowanie genomowe] najlepiej oddać rano. Jak wygląda badanie krwi? Krew do najczęściej pobierana jest z żyły w zgięciu łokciowym, można również ją uzyskać z żyły na grzbiecie dłoni lub stopie. Do takiego celu potrzebujemy igieł różne grubości, są one połączone ze specjalistycznymi pojemnikami w których zbierana jest krew.

Badania loabolatoryjne

Autor: Abd allah Foteih
Źródło: http://www.flickr.com
Przed wprowadzeniem igły zakłada się opaskę uciskową i zdezynfekować miejsce, z którego będzie pobierana krew. Po zrobionym zabiegu pojemniki z krwią trafiają do laboratorium, w którym badana jest krew. Ocenia się jej skład i wygląd krwinek za pomocą mikroskopu. Krew może być także przebadana automatycznie w specjalnie do tego przygotowanymanalizatorze. Pobrać krew możemy w specjalistycznych laboratoriach, jak badanie krwi Wrocław gdzie są robione różnorodne analizy.