Skip to content

Gry dobre dla dzieci autystycznych – interesujący poradnik
Zabawa odgrywa ważne znaczenie w życiu każdego dziecka. Poza tym, że zapewnia maluchowi dobrej rozrywki, to dodatkowo może mieć wpływ na jego rozwój zarówno fizyczny, a także umysłowy. W ten sposób może ono zdobyć nowe umiejętności, jak również nawiązać znajomości z przyjaciółmi. Mówiąc o zabawie dzieciaków autystycznych, musimy wiedzieć między innymi o tym, iż oczekują one nieco innych form rozrywki. Najpopularniejsze gry i zabawy mogą być dla nich nieodpowiednie.

Zabawa pełni niezwykle istotną rolę w życiu każdego dziecka. Poza tym, że gwarantuje maluchowi sporo rozrywki, to dodatkowo może mieć wpływ na jego rozwój zarówno fizyczny, a także intelektualny. W ten sposób może ono zdobyć nowe umiejętności, a także nawiązać kontakty z kolegami. Myśląc o zabawie dzieciaków z autyzmem, musimy pamiętać przede wszystkim o tym, że oczekują one trochę innych form rozrywki. Najpopularniejsze gry i zabawy zazwyczaj okazują się nieodpowiednie.

Dzieci z autyzmem potrzebują odrobiny zabawy każdego dnia. To wspomaga je w rozwoju, edukacji, a także nabywaniu przydatnych umiejętności. Ponadto poprzez zabawę można trochę wzbogacić ich życie społeczne i ułatwić kontakt z rówieśnikami. Pamiętajmy, że i zespół Aspergera nie decyduje o tym, iż dziecko powinno zaniechać zabawy.

Dziecko na rowerku

Autor: Valentina Yachichurova
Źródło: http://www.flickr.com

Zwykle dzieci borykające się z autyzmem spędzają swój wolny czas realizując przeróżne zabawy stworzone przez samych siebie – sprawdź. Zazwyczaj są to mechaniczne, powtarzalne działania.

Ta wskazówka spod linku (https://przedszkoleguzik.pl/prace-plastyczne-dla-dzieci/) zapewni Ci to, że odnajdziesz wiele niezwykle użytecznych danych – to nieco inny punkt widzenia na tego typu sprawę.

Niezwykle chętnie bawią się klockami, tworząc piramidy, niekiedy bawią się samochodzikami, powtarzając te same ruchy. Taka powtarzalność niektórych czynności w mniemaniu dziecka zapewnia mu bezpieczeństwo, pozwala odizolować się od chaosu świata. W ten sposób dzieci takie radzą sobie ze skomplikowaną rzeczywistością, unikają także konfrontacji z nią. Dorosłym czasami wydaje się, iż wybór gadżetów do zabawy często okazuje się dziwny, zupełnie nielogiczny. Zamiast klocków, wybierają urządzenia mechaniczne lub zwyczajne przedmioty domowe.

dziewczynka na zjeżdzalni

Autor: Shannon
Źródło: http://www.flickr.com
Niejednokrotnie się okazuje też, że używają przedmiotów całkowicie niezgodnie z ich przeznaczeniem.

Chcemy Cię zachęcić do oglądnięcia naszego kolejnego artykułu. Po prostu kliknij odnośnik i oglądaj bez ograniczeń to, co rzetelne.

Dzieci autystyczne powinny jednak poznawać także inne zabawy, które wybierają najczęściej inne dzieci – sprawdź. Wiedzieć jednak należy, że bez względu na to, jaką formę rozrywki zaproponujemy dziecku, zawsze musi ono czuć się bezpieczne i dowartościowane. Różnorodne elementy trzeba wprowadzać do zabawy pojedynczo i etapowo, aby dziecko nie poczuło się zestresowane. Dzieci autystyczne, albo cierpiące na zespół Aspergera, bardzo chętnie obcują z takimi tworzywami, jak piasek, woda, materiały o urozmaiconej strukturze. Rodzice muszą także dokształcać się w tym kierunku, by w ostateczności oferować dzieciom jak najlepiej dobrane zabawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*