Skip to content

Gry dobre dla dzieci autystycznych – interesujący poradnik
Zabawa odgrywa istotne znaczenie w życiu wszystkich dzieci. Poza tym, że gwarantuje maluchowi wiele rozrywki, to również może wpływać na jego rozwój zarówno manualny, jak również intelektualny. Dzięki temu może ono zyskiwać nowe umiejętności, jak również nawiązać kontakty z rówieśnikami. Mówiąc o zabawie dzieci z autyzmem, powinniśmy pamiętać między innymi o tym, że wymagają one nieco innych form rozrywki. Typowe gry i zabawy zazwyczaj okazują się nieodpowiednie.

Zabawa pełni niezwykle istotną rolę w życiu każdego dziecka. Poza tym, że gwarantuje maluchowi sporo rozrywki, to dodatkowo może mieć wpływ na jego rozwój zarówno fizyczny, a także intelektualny. W ten sposób może ono zdobyć nowe umiejętności, a także nawiązać kontakty z kolegami. Myśląc o zabawie dzieciaków z autyzmem, musimy pamiętać przede wszystkim o tym, że oczekują one trochę innych form rozrywki. Najpopularniejsze gry i zabawy zazwyczaj okazują się nieodpowiednie.

Dzieci z autyzmem potrzebują odrobiny zabawy każdego dnia. To wspomaga je w rozwoju, edukacji, a także nabywaniu przydatnych umiejętności. Ponadto poprzez zabawę można trochę wzbogacić ich życie społeczne i ułatwić kontakt z rówieśnikami.

Opracowaliśmy dla Ciebie kolejne atrakcyjne wiadomości na ciekawiący Cię dział. Wejdź do następnego tekstu oraz czytaj wpis international school wroclaw.

Pamiętajmy, że i zespół Aspergera nie decyduje o tym, iż dziecko powinno zaniechać zabawy.

Dziecko na rowerku

Autor: Valentina Yachichurova
Źródło: http://www.flickr.com

Zwykle dzieci borykające się z autyzmem spędzają swój wolny czas realizując przeróżne zabawy stworzone przez samych siebie – sprawdź. Zazwyczaj są to mechaniczne, powtarzalne działania. Niezwykle chętnie bawią się klockami, tworząc piramidy, niekiedy bawią się samochodzikami, powtarzając te same ruchy. Taka powtarzalność niektórych czynności w mniemaniu dziecka zapewnia mu bezpieczeństwo, pozwala odizolować się od chaosu świata. W ten sposób dzieci takie radzą sobie ze skomplikowaną rzeczywistością, unikają także konfrontacji z nią. Dorosłym czasami wydaje się, iż wybór gadżetów do zabawy często okazuje się dziwny, zupełnie nielogiczny. Zamiast klocków, wybierają urządzenia mechaniczne lub zwyczajne przedmioty domowe.

dziewczynka na zjeżdzalni

Autor: Shannon
Źródło: http://www.flickr.com
Niejednokrotnie się okazuje też, że używają przedmiotów całkowicie niezgodnie z ich przeznaczeniem.

Chcemy Cię zachęcić do oglądnięcia naszego kolejnego artykułu. Po prostu kliknij odnośnik i oglądaj bez ograniczeń to, co rzetelne.

Dzieci autystyczne powinny jednak poznawać także inne zabawy, które wybierają najczęściej inne dzieci – sprawdź. Wiedzieć jednak należy, że bez względu na to, jaką formę rozrywki zaproponujemy dziecku, zawsze musi ono czuć się bezpieczne i dowartościowane. Różnorodne elementy trzeba wprowadzać do zabawy pojedynczo i etapowo, aby dziecko nie poczuło się zestresowane. Dzieci autystyczne, albo cierpiące na zespół Aspergera, bardzo chętnie obcują z takimi tworzywami, jak piasek, woda, materiały o urozmaiconej strukturze. Rodzice muszą także dokształcać się w tym kierunku, by w ostateczności oferować dzieciom jak najlepiej dobrane zabawy.