Skip to content

Hialuronidaza zwiększa przepuszczalności tkanek
Hialuronidazy są grupą enzymów nader szeroko rozpowszechnioną w naturze. Występują w wielu mikroorganizmach, skorupiakach, owadach i kręgowcach. Na dodatek enzymy z rodziny hialuronidaz stanowią bardzo ważny szczegół jadów węży, jaszczurek, bądź pszczół. Hialuronidazy pochodzące z przeróżnych źródeł, różnią się masą cząsteczkową, i mechanizmem aktywności.

Hialuronidazy są gromadą enzymów niesłychanie szeroko rozpowszechnioną w przyrodzie. Zalegają w wielu mikroorganizmach, skorupiakach, owadach i kręgowcach. Ponadto enzymy z rodziny hialuronidaz tworzą bardzo ważny pierwiastek toksyn węży, jaszczurek, czy pszczół. Hialuronidazy wywodzące się z rozmaitych źródeł, różnią się masą cząsteczkową, i mechanizmem postępowania.

Enzym hialuronidaza występuje naturalnie w ludzkim organizmie. Dzięki swoim właściwościom dyfuzyjnym, hialuronidaza rozkłada kwas hialuronowy, jaki jest naczelnym łącznikiem śródbłonka naczyń krwionośnych. Dodatkowo, wpływa na podwyższenie przepuszczalności ich ścian. Pozytywnie wpływa na resorpcję, hamuje obrzęki i wysięki.
hialuronidaza
Autor: DER-MED
Źródło: DER-MED

Hialuronidaza jest enzymem z gatunku hydrolaz, który przetrawia włókna kwasu hialuronowego. Jej właściwości odgrywają znaczącą funkcję w kuracji długotrwałej niewydolności żylnej. Leczenie żylaków jest wykonalne wyłącznie we wczesnym etapie schorzenia. Im mniejsze przekształcenia chorobowe, tym większe i szybsze możliwości wyleczenia. Nieleczone, mogą przyczynić się do wielu kłopotów zdrowotnych.

Nie czekaj! Jeśli zaintrygowała Cię treść tego wpisu, to doczytaj kolejne niebywale zajmujące informacje w nowym wątku.

Dzisiaj zastosowanie hialuronidaz w medycynie, opiera się zazwyczaj na powiększeniu w praktyce klinicznej hialuronidazy, jaka przez wiele lat były gromadą niedocenianych i słabo określonych enzymów. Terapia hialuronowa wzmaga przepuszczalności tkanek łącznych, co owocuje łatwiejszą i szybszą dyfuzją podawanych parenteralnie lekarstw. Hialuronidaza jest zwana faktorem rozprzestrzeniania, bowiem ułatwia przenikanie bakterii z punktu skażenia w głąb skóry i tkanki podskórnej.

Dzięki tym właściwościom upraszcza także rozprzestrzenianie się podanych lekarstw. Jak okazują badania, w terapii, nie zawsze są pożądane, bowiem niektóre preparaty farmakologiczne stosowane w leczeniu owego schorzenia, takie jak abstrakt z kasztanowca, bądź rutyna i jej pochodne, hamują czynność owego enzymu. Ze względu na uczestnictwo w wielu biologicznych procedurach, hialuronidazy są spostrzeżone jako markery rozpoznawcze, również możliwy cel terapeutyczny..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*