Skip to content

Jak bardzo ważne są komórki macierzyste dla naszego zdrowia – na czym polega ich zbawienne działanie?
Nasze ciało jest złożone z wielu różnych rodzajów komórek, są one konieczne dla stanu naszego zdrowia. Są one odpowiedzialne za standardowe czynności, o których nawet nie myślimy, jak bicie serca, oczyszczanie krwi przez nerki, prace mózgu i tak dalej. Bardzo ważną rolę w naszym organizmie odgrywają komórki macierzyste, tworzą one różnorodne rodzaje komórek, są one dostawcą także zupełnie nowych komórek. Co więcej, gdy komórki macierzyste ulegają podziałowi mogą kreować więcej komórek macierzystych. Przykładowo, komórki macierzyste skóry są w stanie tworzyć nowe komórki, właśnie skóry, albo za takie, które są odpowiedzialne za produkcję melatoniny.

Nasze ciało składa się z wielu różnorodnych rodzajów komórek, są one konieczne dla stanu naszego zdrowia. Są one odpowiedzialne za standardowe czynności, o których nawet za bardzo nie myślimy, jak bicie serca, oczyszczanie krwi przez nerki, prace mózgu i tym podobne. Niezwykle istotną rolę w naszym organizmie spełniają komórki macierzyste, kreują one różnorodne typy komórek, są one dostawcą również całkowicie nowych komórek. Co więcej, gdy komórki macierzyste ulegają podziałowi są w stanie kreować większą ilość komórek macierzystych. Na przykład, komórki macierzyste skóry mogą tworzyć nowe komórki, naturalnie skóry, albo za takie, które są odpowiedzialne za produkcję melatoniny.

Badania, laboratorium

Autor: 123dan321
Źródło: http://www.sxc.hu
Komórki macierzyste są niezwykle istotne dla naszego funkcjonowania. Podczas choroby lub gdy mamy uraz nasze komórki są (wyposażenie do makijażu – informacje) bardziej narażone na uszkodzenia lub obumarcie ze względu na starzenie. To właśnie w takim momencie aktywowane są komórki macierzyste. Naprawiają one i odbudowują uszkodzone tkanki, a także zajmują się zamianą obumarłych komórek. W ten właśnie sposób komórki macierzyste dbają o nasze zdrowie zatrzymując jednocześnie przedwczesne starzenie się.

Komórki macierzyste to wiele różnych form. Naukowcy są zdania, że każdy narząd naszego ciała ma swoje komórki takiego typu. Na przykład, krew zbudowana jest z komórek macierzystych krwi. Dodatkowo, takie komórki są obecne już od najbardziej wczesnych etapów ludzkiego embrionu

Prawdziwą nadzieją są embrionalne komórki macierzyste, czyli komórki z hodowli. Naukowcy są zaskoczeni i bardzo zadowoleni z możliwości, które dają nam takie komórki. Są one w stanie tworzyć wszystkie tkanki naszego ciała podczas rozwoju embrionu ludzkiego. Co to oznacza? Kiedy standardowe komórki macierzyste krwi produkują jedynie komórki krwi, to embrionalne są w stanie tworzyć krew, mózg, skórę i kości. Ponadto, embrionalne komórki macierzyste są w stanie budować tkanki i narządy, czego nie potrafią zrobić nawet dojrzałe komórki macierzyste. Sprawia to, iż są w one w stanie uleczyć chore narządy.

Przeczytaj większą ilość detali, a poznasz dodatkowe wiadomości, które zapewne też Cię zaciekawią. Nie wahaj się więc i użyj linku klinika dentystyczna kraków.

Czytaj

Obecnie jesteśmy w stanie wyróżnić kilka przeszczepów komórek macierzystych, jakie są zaakceptowane przez naukowców, to znaczy że są sprawdzone i bezpieczne. W takiej grupie możemy wyróżnić przeszczep szpiku kostnego. Na uwagę zasługują też komórki macierzyste w kolanie, czyli naturalnie staw kolanowy, jaki możemy wyleczyć komórkami macierzystymi. Podczas urazu kolana łąkotka narażona jest na rozerwanie lub pęknięcie. Potrzebna jest wtedy operacja kolana. W tego typu sytuacji najskuteczniejszym sposobem, by to naprawić jest artroskopowe zszycie poszczególnych fragmentów. Najlepsza metoda, to ta polegająca na naszyciu łatki z kolagenu wokół uszkodzonej łąkotki. Kolagen jest właśnie nasączony komórkami macierzystymi, jakie bierze się od pacjenta w trakcie zabiegu.