Skip to content

Co robić żeby długo radować się zdrowym uśmiechem?
Stan zębów jest jednym z istotnych czynników jakie decydują o naszym wyglądzie jak też o zdrowiu całego organizmu. W jaki sposób troszczyć się o zęby, by długo cieszyć się zdrowym uśmiechem? Zapobieganie próchnicy jak też innym chorobom zębów polega zawsze na tym samym – najważniejszą funkcję odgrywa tutaj powszednia higiena jamy ustnej i zębów.

Stan naszego uzębienia to jeden z najistotniejszych czynników jakie decydują o naszym wyglądzie a także o zdrowiu całego organizmu. W jaki sposób troszczyć się o zęby, aby były zdrowe i służyły nam w ciągu całego życia? Przeciwdziałanie próchnicy a także pozostałym chorobom zębów polega zawsze na jednym – najważniejszą funkcję odgrywa tutaj powszednia higiena jamy ustnej i zębów.

Codziennym i znanym od dawien zabiegiem jest oczyszczanie zębów szczoteczką i pastą przez około 3 min., przynajmniej 2 razy na dzień. Możemy używać szczoteczki elektrycznej albo manualnej, – dentyści łomża – oferta– odnośnik do serwisu – (odwiedź – wejdź teraz) uważają, że każda z nich bardzo dobrze spełni swoją funkcję, jeśli tylko myjemy zęby odpowiednio długo i prawidłowo.

gabinet stomatologiczny

Autor: East Midtown
Źródło: http://www.flickr.com
Możemy wyróżnić trzy typy szczoteczek o odmiennej twardości włosia, to znaczy: miękkie, średnie oraz twarde. Miękkie są przeznaczone przede wszystkim dla osób które mają wrażliwe dziąsła, niekiedy krwawiące podczas szczotkowania. Szczoteczek o przeciętnej twardości może używać większość osób, pozwalają dobrze oczyścić zęby i jednocześnie chronić dziąsła. Twarde natomiast właściwe są dla ludzi o zdrowych i mocnych dziąsłach, w szczególności dla mających kłopot z odkładaniem się kamienia . Szczoteczkę dobrze jest zmieniać co 3 miesiące, bowiem po tym okresie traci ona swe cechy. Liczne mikroorganizmy razem z drobinami jedzenia zbierają się także na języku po czym tworzą nalot, który należy również usunąć. Niektóre szczotki posiadają na swej główce dodatkową powierzchnię czyszczącą, która przeznaczona jest właśnie do tego celu.

dentysta

Autor: viviandnguyen_
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak szczoteczka nie oczyści dokładnie wszelkich przestrzeni międzyzębowych. Do takich zadań przeznaczona jest nitka dentystyczna, często fluorowana, którą stosujemy przed lub po wyszczotkowaniu zębów. Oprócz mycia i nitkowania dobrze jest wspomóc ochronę zębów przez stosowanie płynów do płukania jamy ustnej. Usuwa on pozostałe resztki pożywienia, niszczy mikroorganizmy oraz przywraca właściwy odczyn pH w jamie ustnej.

Oprócz indywidualnego dbania o higienę zębów i jamy ustnej, przynajmniej 2 razy do roku dobrze jest odwiedzać lekarza stomatologa, który sprawdzi nasze uzębienie. Częste wizyty u stomatologa (zobacz https://stomatologiacichon.pl/) pozwolą prędko zauważyć jak też zaleczyć zmiany próchnicze oraz przeciwdziałać schorzeniom przyzębia. Żeby znaleźć specjalistę w pobliżu swojego miejsca zamieszkania starczy w Google wpisać wyrażenie: stomatolog z Warszawy – polecana witryna.