Skip to content

W jaki sposób pomóc dzieciom z problemami psychicznymi?
Dzisiejsza psychologia opisuje już sporo rozmaitych zaburzeń psychicznych, które mogą spadać zwłaszcza na dzieci. Przynajmniej niewielka wiedza z nimi związana może być bardzo ważna dla wszystkich rodziców, gdyż jedynie z jej pomocą będziemy mogli skutecznie zareagować na jakiekolwiek oznaki czegoś takiego. Warto zauważyć, że sporo rodziców popełnia bardzo poważny błąd, kompletnie lekceważąc problemy swoich dzieci, często zrzucając winę na „trudny wiek”. W rzeczywistości jednak może to mieć bardzo niebezpieczne konsekwencje, więc jeżeli tylko zauważymy, że z naszymi pociechami dzieje się coś niepokojącego, to jak najszybciej powinniśmy zgłosić się do właściwego specjalisty.

Współczesna psychologia zna już bardzo wiele najróżniejszych zaburzeń psychicznych, które mogą spadać zwłaszcza na dzieci. Przynajmniej podstawowa wiedza w ich temacie może być bardzo istotna dla wszystkich rodziców, bo jedynie przy jej pomocy będziemy potrafili skutecznie zareagować na jakiekolwiek objawy czegoś takiego. Warto zwrócić uwagę na to, że całe mnóstwo rodziców popełnia bardzo poważny błąd, kompletnie bagatelizując problemy swych pociech, często obwiniając o to po prostu „trudny wiek”. W praktyce jednak może to mieć niezwykle niebezpieczne konsekwencje, więc jeśli tylko zaobserwujemy, że z naszymi pociechami dzieje się coś złego, to błyskawicznie musimy zgłosić się do właściwego specjalisty.

Jedną z najpowszechniej spotykanych dolegliwości tego typu jest depresja, na temat której istnieje swoją drogą mnóstwo fałszywych mitów. Wielu ludzi nazywa tak zwyczajny, zły humor który może raz na jakiś czas zdarzać się dosłownie każdemu z nas; w rzeczywistości jednak choroba ta jest bardzo poważna, i często wymaga profesjonalnego leczenia farmakologicznego. Jeśli zaniedbamy coś takiego, to osoba cierpiąca z powodu depresji może nawet stanowić dla siebie realne zagrożenie.

Wśród tych najmłodszych dzieci dość często spotyka się aktualnie tak zwane ADHD. Głównym objawem czegoś takiego jest szczególnie znaczna nadpobudliwość czy wręcz agresja. Warto zwrócić uwagę na to, że wielu lekarzy nie jest nawet zgodnych co do tego, czy taka choroba w ogóle istnieje. Nierzadko na takie problemy wpływa sporo różnych kwestii, takich jak przede wszystkim sposób wychowania czy po prostu charakter dziecka.

niepełnosprawność
Źródło: www.morguefile.com
Równie często można usłyszeć o tym, jak wielkim problemem współczesnych dzieci jest dysleksja, powodująca wiele trudności w szkołach. Również i tutaj występują liczne wątpliwości co do tego, czy naprawdę jest to choroba. Jeżeli nasze dziecko ma jakiekolwiek kłopoty z poprawną pisownią, to przede wszystkim trzeba poświęcić mu jak najwięcej czasu i na wszystkie dostępne sposoby motywować go do intensywnej nauki.

Wielu rodziców zmaga się ponadto z poważną niepełnosprawnością swych pociech. Jest to rzecz jasna bardzo szeroki temat – wystarczy tylko sięgnąć po pierwszy lepszy książka o niepełnosprawności, aby błyskawicznie móc się o tym dowiedzieć. W takim wypadku dobrze będzie zainteresować się najróżniejszymi zabiegami rehabilitacyjnymi, ponieważ ta dziedzina medycyny jest w chwili obecnej świetnie rozwinięta i będzie mogła pomóc nam praktycznie w obliczu każdej odmiany niepełnosprawności.

dziecko
Autor: James Brooks
Źródło: http://www.flickr.com

Aktualnie w sklepach z łatwością znajdziemy rozmaite książki takie jak dziecko i książka dla przyszłych rodziców, którymi zdecydowanie warto się zainteresować. Problemy jakie mogą spadać na nasze maluchy są bardzo zróżnicowane, przez co w każdym przypadku ważne jest uczynienie wszystkiego, co tylko możemy aby w jak największym stopniu im pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*