Skip to content

Jak poradzić sobie z jąkaniem?
Zaczyna się niewinnie i łatwo to przegapić: dziecko czasami przeciąga sylaby i zacina się. To właśnie oznaki jednej z trudniejszych chorób, która potrafi zaważyć na całym życiu. Nie ma jednej metody na jąkanie, ale jest terapia, pozwalająca leczyć tę przypadłość.

Dlaczego się jąkam?
Niełatwo dokładnie określić, gdzie jest przyczyna tego problemu komunikacyjnego. Jest jąkanie organiczne to złożone upośledzenie fizyczne. Drugi typ to jąkanie czynnościowe może być wywołane traumą, trudnym przeżyciem, wielkim stresem. Zdarza się, że dzieci mogą jąkać się się jedynie w szkole – w określonej grupie.

Początek jest niewinny i można go przegapić: dziecko czasami przeciąga sylaby i zacina się. To częste oznaki jednej z bardziej złożonych wad wymowy, która może zaważyć na całym życiu. Nie ma jednej metody na jąkanie, jednak jest terapia, pozwalająca leczyć tę przypadłość.

Przyczyny jąkania
Trudno dokładnie określić, gdzie leży powód tego problemu komunikacyjnego. Jest jąkanie organiczne to pewnego rodzaju upośledzenie fizyczne. Drugi typ to jąkanie czynnościowe może pojawić się wywołane szokiem, bardzo silnym stresem. Czasami dzieci mogą jąkać się się tylko w szkole – w konkretnej klasie.

Dzieci

Autor: Felix Padrosa Photography
Źródło: http://www.flickr.com

Dziecko zawsze rozwija się w swoim własnym tempie. Niektóre uczą się mówić wcześniej, inne tworzą sobie bariery. Między 4 a 8 rokiem życia może się zdarzyć, że dzieci mogą się jąkać. To zwykle powtarzanie sylab, znakiem jest zacinanie się. Mogą to być tylko tymczasowe trudności i szybko ucichną, z tego powodu ten kłopot nazywany jest jąkaniem rozwojowym. Jednak w tych najtrudniejszych przypadkach zaburzenie artykulacji może zmienić się w osobistą tragedię. Chorujący odczuwa ucisk i pustkę w klatce piersiowej, a słowa, mimo trudu, nie artykułują się.

Dziecko

Autor: Michael
Źródło: http://www.flickr.com

Do tego mogą dojść tiki, skurcze mięśni twarzy, które dodają kolejnych stresów, bardziej utrudniając sytuację. Wyjściem jest jest przemyślana terapia (więcej w tym serwisie) i dobry neurologopeda.

Terapia logopedyczna działa
Typowe ćwiczenia na jąkanie pomagają w rozluźnieniu aparat mowy. To zwykle dmuchanie balonów, dokładne wymawianie sylab do lusterka. Niezbędna jest terapia (zobacz: http://pomocpsychologa.pl/terapia-grupowa-dda/ ) psychologiczna. Jąkający mogą mieć problem z zwyczajnymi czynnościami takimi jak wykonanie telefonu, wizyta w sklepie, a porażki pogłębiają problem. Bardzo ważne jest to , by zdystansować się nieco i pogodzić się z jąkaniem. Zwalczenie stresu to pierwszy krok do swobodnej rozmowy.

Jąkanie to wielopłaszczyznowe, bardzo trudne zaburzenie komunikacji. Chorym może pomóc dobry logopeda Warszawa jest znanym w kraju ośrodkiem, najlepszej terapii logopedycznej. Wypróbuj na: Szerszaeńska – logopeda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*