Skip to content

Jak poradzić sobie z jąkaniem?
Początek jest niewinny i można go przegapić: dziecko czasami przeciąga sylaby i zacina się. To częste objawy jednej z trudniejszych chorób, która potrafi odcisnąć się na całym życiu. Nie ma lęku na jąkanie, ale jest terapia, pozwalająca łagodzić tę przypadłość.

Przyczyny jąkania
Niełatwo określić, gdzie jest przyczyna tego zaburzenia. Istnieje jąkanie organiczne to bardziej skomplikowane upośledzenie fizyczne. Inny rodzaj to jąkanie czynnościowe pojawia się spowodowane traumą, stresującym przeżyciem. Bywa, że dzieci jąkają się tylko w szkole – w stresującej grupie społecznej.

Początek jest niewinny i można go przegapić: dziecko czasami przeciąga sylaby i zacina się. To częste oznaki jednej z bardziej złożonych wad wymowy, która może zaważyć na całym życiu. Nie ma jednej metody na jąkanie, jednak jest terapia, pozwalająca leczyć tę przypadłość.

Przyczyny jąkania
Trudno dokładnie określić, gdzie leży powód tego problemu komunikacyjnego. Jest jąkanie organiczne to pewnego rodzaju upośledzenie fizyczne. Drugi typ to jąkanie czynnościowe może pojawić się wywołane szokiem, bardzo silnym stresem. Czasami dzieci mogą jąkać się się tylko w szkole – w konkretnej klasie.

Dzieci

Autor: Felix Padrosa Photography
Źródło: http://www.flickr.com

Dziecko zawsze rozwija się w swoim własnym tempie. Niektóre uczą się mówić wcześniej, inne tworzą sobie bariery. Między 4 a 8 rokiem życia może się zdarzyć, że dzieci mogą się jąkać. To zwykle powtarzanie sylab, znakiem jest zacinanie się. Mogą to być tylko tymczasowe trudności i szybko ucichną, z tego powodu ten kłopot nazywany jest jąkaniem rozwojowym. Jednak w tych najtrudniejszych przypadkach zaburzenie artykulacji może zmienić się w osobistą tragedię. Chorujący odczuwa ucisk i pustkę w klatce piersiowej, a słowa, mimo trudu, nie artykułują się.

Dziecko

Autor: Michael
Źródło: http://www.flickr.com

Do tego mogą dojść tiki, skurcze mięśni twarzy, które dodają kolejnych stresów, bardziej utrudniając sytuację. Wyjściem jest jest przemyślana terapia (więcej w tym serwisie) i dobry neurologopeda.

Terapia logopedyczna działaTypowe ćwiczenia na jąkanie pomagają w rozluźnieniu aparat mowy. To zwykle dmuchanie balonów, dokładne wymawianie sylab do lusterka. Niezbędna jest terapia (zobacz: http://pomocpsychologa.pl/terapia-grupowa-dda/ ) psychologiczna. Jąkający mogą mieć problem z zwyczajnymi czynnościami takimi jak wykonanie telefonu, wizyta w sklepie, a porażki pogłębiają problem. Bardzo ważne jest to , by zdystansować się nieco i pogodzić się z jąkaniem. Zwalczenie stresu to pierwszy krok do swobodnej rozmowy.

Jąkanie to wielopłaszczyznowe, bardzo trudne zaburzenie komunikacji. Chorym może pomóc dobry logopeda Warszawa jest znanym w kraju ośrodkiem, najlepszej terapii logopedycznej. Wypróbuj na: Szerszaeńska – logopeda.