Skip to content

W jaki sposób wybrać zabawkę dla dziecka
Propozycja fabrykantów zabawek jest ogromna, nęcą kolorem i dźwiękiem. Przy tak dużej ofercie łatwo się zgubić, a wybór należytej zabawki może okazać się niezwykle trudny. Uwierzyć reklamie, efektownemu wyglądowi, znajomości firmy? Jakie przymioty winna mieć dobra zabawka? Jak widzimy, wybór tej właściwej wcale nie jest taki łatwy.

Propozycja producentów zabawek jest gigantyczna, nęcą kolorem i dźwiękiem. Przy tak wielkiej ofercie łatwo się zgubić, zaś wybór właściwej zabawki może okazać się nadzwyczaj trudny. Uwierzyć reklamie, efektownemu designowi, znajomości marki? Jakie cechy winna posiadać dobra zabawka? Jak widzimy, wybór tej stosownej wcale nie jest taki prosty.

Dobór należytej zabawki dla naszego malucha to swego typu proces. Na początku należy się zastanowić nad zamysłem zakupu zabawki. Zadać sobie pytanie: po co nabywamy dziecku daną zabawkę. Czy ma ona absorbować pociechę, w trakcie kiedy rodzice są zajęci i bezowocnie pochłaniać jego czas? Czy nieść z sobą możność nauki oraz rozwoju?

Idealna zabawka to taka, która pobudza do aktywności. Zabawki masowe na ogół dostarczają maluchowi gotowych rozwiązań oraz czynią je biernym. Najlepszymi zabawkami są takie, które poprzez zabawę uczą oraz kształtują. Prawidłowo dobrana zabawka rozwija rozumowanie logiczne jak też przestrzenne, koordynację, kreatywność, jak również umiejętności werbalne. Jeśli idzie o dzieci w wieku przedszkolnym uwielbiają one naśladować czynności dorosłych. Świetnym więc pomysłem może być przykładowo kasa sklepowa zabawka – kasa sklepowa zabawkaj.

zabawka

Autor: VTech
Źródło: VTech

Im bardziej prosta zabawka, tym bardziej budzi do zabawy. Cacka, które grają, błyszczą, same się ruszają, są dla dziecka atrakcyjne tylko przez chwilę i błyskawicznie mogą wylądować w kącie. Dobra zabawka otwiera przed maluszkiem wiele możliwości. Przykładowo klocki z drewna, które mają niemal nieograniczoną liczbę aranżacji. Kiedy już wiemy, po co nabywamy zabawkę, musimy ją dopasować do wieku oraz preferencji malucha.

Żeby poszerzyć wiedzę na omawiany temat obejrzyj stronę (www.klubtanca.pl/szkoly-przedszkola/lekcje-wf-dla-szkol/), która zawiera ciekawe informacje na przedstawiany temat – trzeba tylko kliknąć.

Co innego interesuje niemowlaka, a co innego przedszkolaka. Powinniśmy również pamiętać, że poniektóre zabawki są określone dla dzieci powyżej pewnego wieku, co łatwo sprawdzimy w oznakowaniach na opakowaniu.

Także poziom trudności powinien być dostosowany do wieku malucha, dla jakiego zabawka jest kupowana. Niemowlak nie jest w stanie skoncentrować swej uwagi dłużej na jednym przedmiocie. Nie zawsze kontroluje swe ruchy, a świat poznaje poprzez zmysły. Stąd należy dobierać zabawki o wyrazistych kolorach, które łatwo przykują spojrzenia niemowlęcia. Trochę większe dzieci, które mogą się już samodzielnie przemieszczać, szybko przetestują wytrzymałość swoich zabawek. Ich uwagę zaś na pewno przykują proste klocki a także układanki. Istotne, ażeby zabawki miały różne formy oraz faktury.

Zabawki możemy również nabyć w internecie wpisując w przeglądarkę frazę: zabawki sklep internetowy – .