Skip to content

W jaki sposób wybrać kompetentnego doktora ginekologa?
Niemało kobiet zastanawia się, jak wybrać najlepszego ginekologa. I wbrew pozorom nie jest to kłopot tylko młodych kobiet, które po raz pierwszy planują iść do lekarza. Znaleźć dobrego i rzetelnego specjalistę „od spraw kobiecych” w praktyce nie jest tak łatwo.

Niemało kobiet zastanawia się, jak wybrać najlepszego ginekologa. Paradoksalnie nie jest to kłopot tylko młodych kobiet, które po raz pierwszy idą do lekarza. Znaleźć profesjonalnego i rzetelnego lekarza „od spraw kobiecych” w praktyce nie jest tak łatwo.

gabinet ginekologiczny

Autor: Agência de Notícias do Acre
Źródło: http://www.flickr.com

Dla większości kobiet wizyta u ginekologa to nie tylko badania, ale również właściwa rozmowa czy poczucie odpowiedzialności lekarza za zdrowie pacjentki. Z pewnością istotną jest także świadomość kobiety, w jaki sposób powinna przebiegać standardowa wizyta u fachowca oraz czego należy od niego oczekiwać. Ginekolog w ramach każdej standardowej wizyty musi przede wszystkim przeprowadzić z każdą pacjentką bardzo krótki wywiad i zapytać m.in. o przebyte dotychczasowo choroby, występowanie chorób nowotworowych w rodzinie, ciąże czy zażywane środki antykoncepcyjne. Istotne jest, by pacjentka powiedziała o wszystkich swoich dolegliwościach. Kolejnym bardzo istotnym elementem są badania cytologiczne. Jeśli okaże się, iż badania są powodem do niepokoju, kobieta powinna być bardzo szybko o tym poinformowana oraz umówiona na następną wizytę. W trakcie badania cytologicznego ginekolog poradnia laktacyjna wrocław musi dodatkowo wykonać badanie narządów rodnych kobiety. Regularnie wykonywane musi być także badanie USG dopochwowe – przeczytaj na stronie na .

Lekarz ginekolog – polski ginekolog dublin – musi także zrobić co roku USG piersi kobietom, które nie zakończyły 50 lat, jednakże w sytuacji kobiet powyżej 50 roku życia zaleca się robienie mammografii przynajmniej raz na dwa lata.

Ciąża

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.

Także gabinet lekarski powinien spełniać niezbędne standardy. Niezbędny jest np. dostęp do przebieralni, przepaska na biodra czy jednorazowe obuwie – to niezbędne elementy wszystkich gabinetów ginekologicznych, które powinny mieścić się u lekarza specjalisty. Do tego oczywiście dodać trzeba niezbędne urządzenia jednokrotnego użytku, posiadające konieczne atesty i certyfikaty. Jak najlepiej przeprowadzone badania i regularne wizyty u ginekologa mogą doskonale nas uchronić przed różnorodnymi chorobami kobiecymi. Jeśli nie znamy żadnego zaufanego specjalisty, a do tej pory nie byliśmy u właściwego lub chcemy mieć do niego stuprocentowe zaufanie, warto trochę poszukać. (więcej info)