Skip to content

Jakie wymogi musi spełniać każdy gabinet lekarski? Jakie są główne wytyczne?
Pomieszczenia, jakie przeznacza się na gabinet lekarza, jak również te służące ogólnie do opieki zdrowotnej muszą spełniać pewne wymagania sanitarne, lecz również lokalowe. Z powodu ich specyfiki oraz przeznaczenia, powinny odznaczać się zdecydowanie najwyższym poziomem higieny. Najważniejsze wymagania dla tego typu nieruchomości użytkowych, jakie są przeznaczone na gabinety działające w obrębie NZOZ zawarte są w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 10 listopada 2006 roku jeśli chodzi o wymagania, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym oraz sanitarnym różne pomieszczenia oraz sprzętu zakładu świadczącego opiekę zdrowotną.

Pomieszczenia, jakie przeznaczone są na gabinet lekarski, jak i te służące po prostu do opieki zdrowotnej powinny spełniać surowe wymagania sanitarne, ale również lokalowe. Za sprawą ich specyfiki i przeznaczenia, powinny charakteryzować się na pewno wysokim poziomem higieny. Główne wymagania dla tego rodzaju nieruchomości użytkowych, które są przeznaczone na gabinety działające w ramach NZOZ umieszczone są w zarządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 10 listopada 2006 roku jeśli chodzi o wymagania, którym muszą odpowiadać pod względem fachowym oraz sanitarnym różne pomieszczenia i sprzętu zakładu świadczącego opiekę zdrowotną.

lekarz

Autor: Ilmicrofono Oggiono
Źródło: http://www.flickr.com
Nie znajdziemy tam wytycznych odnośnie różnego rodzaju urządzeń, na przykład aparatura medyczna np , gdyż to jest głównie w zakresie każdej z klinik. Gabinety prywatnej służby zdrowia także maja swoje wytyczne, znajdują się one w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 09 marca 2000 roku, odnośnie wymagań, jakim muszą podlegać pomieszczenia, sprzęt medyczny i cała aparatura, przykładowo elektroencefalograf. Sprawdź

Wszystkie one podlegają wykonywaniu indywidualnej praktyki lekarskiej, dlatego też są niezwykle ważne. Istnieje szereg obostrzeń dla określonych miejsc opieki zdrowotnej.

Warty polecenia tekst? Jeśli tak myślisz, przeczytaj towarzyszące materiały na rozważany temat – bez marudzenia kliknij tu, więcej zobaczysz w linku (http://zdrowie-legionowo.pl/ginekolog/).

Co ważne podłogi muszą być wykonane z materiałów, które pozwalają na dokładne czyszczenie oraz dezynfekcję, zaś połączenie pomiędzy ścianami oraz podłogą musi być szczelne. Ściany w miejscach, jakie wymagają częstszej dezynfekcji muszą być w całości pokryte materiałem, jaki umożliwia łatwe czyszczenie, a ściany dookoła zlewów i umywalek trzeba zabezpieczyć przed zawilgoceniem właściwym wykończeniem. Polecamy

Urządzenia, jakie zapewniają ochronę przed nadmiernym słońce powinny być wykonane oraz zainstalowane tak, ażeby prosto było je wyczyścić. W gabinetach muszą znajdować się stanowiska do robienia zabiegów jak też przygotowywania urządzeń, zaś każde z pomieszczeń musi mieć umywalkę z bieżącą, ciepłą wodą. Każdy sprzęt w gabinecie, bardziej i mniej skomplikowany, jak lampa z lupą powinien być zachowany w jak najlepszej czystości. Ma to bowiem wpływ na stan zdrowia pacjentów.