Skip to content

Jakie znamy sposoby, by po kontuzji lub operacji jak najszybciej wrócić do zdrowia? Czy istnieją tak naprawdę takie metody?
Każdy czasem odnosi w życiu różnego typu kontuzje, jeżeli nie są poważne to niedługo o nich zapominamy oraz przechodzimy do naszych codziennych obowiązków. Gorzej gdy są większe problemy ze zdrowiem oraz nie da się tak łatwo po jakimś czasie wrócić do pełnej sprawności.

Każdy czasem odnosi w życiu różne kontuzje, gdy nie są poważne to niedługo o nich zapominamy i przechodzimy do naszych codziennych obowiązków. Jednak jeśli mamy większe problemy z naszym organizmem i nie da się tak po prostu po paru miesiącach czy tygodniach wrócić do całkowitej sprawności.

Wtedy konieczne będą odpowiednie metody. Jedną z nich jest z pewnością leczenie czynnikami wzrostu.
kontuzja w sporcie
Autor: Jon Candy
Źródło: http://www.flickr.com

Czynniki wzrostu to białka osocza, jakie doskonale stymulują procesy naprawcze i odnowy tkanek po uszkodzeniach. Do terapii używa się autologiczny, to znaczy pochodzący z własnej krwi chorego bogatopłytkowy preparat osocza, jaki jest otrzymywany poprzez odwirowanie pełnej krwi. Preparat tego rodzaju jest robiony w warunkach ambulatoryjnych, jednak powinny być wypełnione pewne wymogi odnośnie czystości, jak i jakości wirówki, ażeby nie doszło do uszkodzenia płytek krwi. Jest to dość popularna metoda, oprócz innego typu poznanych sposobów na uszkodzenia, przykładowo endoproteza kolana. Czynniki wzrostu uwalnia się z płytek przez degranulację ziarnistości, po mniej więcej dziesięciu minutach od rozpoczęcia procesu krzepnięcia krwi. Wraz z przejściem przez błonę komórki macierzystej czynniki wzrostu bardzo szybko zawiązują się ze swoistymi receptorami aktywizując ciąg sygnalizacji pomiędzy komórkowej, zaś co za tym idzie ekspresję konkretnych genów. Istotny jest również fakt, że czynniki wzrostu nie przedostają się do komórek, co powoduje, iż nie ma ryzyka mutagenezy.

leczenie kontuzji
Autor: Rose Physical Therapy Group
Źródło: http://www.flickr.com

To jedynie przyspieszenie standardowego procesu gojenia. To bardzo młoda metoda terapii. Wykorzystuje się ją tak samo u pacjentów z urazami mięśni oraz ścięgien, jak również u osób z przewlekłymi schorzeniami układu kostno-szkieletowego.

Gdy już przeczytasz zamieszczony tutaj wpis, nie mniej absorbująca będzie ta polecana strona www, gdyż zawiera zbliżone informacje na ten temat.

Można również takiej terapii użyć po przejściu różnego rodzaju zabiegów, na przykład operacja więzadła krzyżowego. Używając jednorazowych, jałowych zestawów należy pobrać od pacjenta próbkę krwi, następnie jest ona odwirowywana, otrzymamy z niej mniej więcej 2-3 ml osocza bogatopłytkowego.

Jeśli znajdziesz w prezentowanym tekście coś wartościowego dla Ciebie, to szybko zobacz koniecznie również tamto źródło – tam także przeczytasz dużo wartych uwagi wiadomości.

Taki zabieg kontroluje się ultrasonograficznie. Czynniki wzrostu należy podawać do miejsc, kiedy na obrazie USG zauważalne są zmiany chorobowe mięśni lub ścięgien. Tego typu terapia posiada rzeczywiście szerokie zastosowanie zarówno jeśli chodzi o medycynę sportową, jak i u ludzi starszych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*