Skip to content

Kiedy przydarzy ci się poważna kontuzja, niezbędna może być operacja oraz w efekcie rehabilitacja
Przykra oraz bolesna kontuzja może przydarzyć się każdemu człowiekowi. Wyjątkowo narażone na wypadki są osoby, które prowadzą ruchliwe życie oraz lubią wszelkiego typu dyscypliny sportowe, lecz w rzeczywistości wypadek może przydarzyć się każdemu. Wystarczy, że na ulicach oraz chodnikach zrobi się nieco ślisko, a już na dyżurach chirurgicznych i ortopedycznych znajduje się więcej poszkodowanych.

Przykra i bolesna kontuzja może przydarzyć się każdej osobie. Wyjątkowo narażone na nie bywają osoby, które wiodą ruchliwe życie i lubią wszelkiego rodzaju dyscypliny sportowe, lecz w rzeczywistości wypadek może przydarzyć się każdemu. Wystarczy, że na drogach i chodnikach robi się troszkę ślisko, a już na pogotowiach chirurgicznych oraz ortopedycznych przybywa pacjentów.

Kolano > ARTEMED Centrum Medyczne >> tylko konkretne informacje często pada dziełem kontuzji

Kolano jest taką częścią ciała, jaka jest poważnie obciążona przez swego właściciela. Jego konstrukcja składa się z licznych wiązadeł, których zadaniem jest podtrzymywać staw kolanowy. Kolano jest używane podczas niemal każdej czynności: chodu, biegu, tańca, siadania oraz wielu innych. Z upływem czasu wiązadła potrafią tracić swoje zdolności i dochodzi do niegroźnych kontuzji, którym jednakże da się zaradzić, unieruchamiając kolano – sprawdź te propozycje -. Poważniejsza kontuzja występuje, kiedy nadszarpnie się więzadło krzyżowe przednie, co najczęściej ma miejsce podczas uprawiania sportu. W takiej sytuacji konieczna okaże się rekonstrukcja kolana, której następstwem będzie późniejsza rehabilitacja.

operacja kolana

Autor: Zdenko Zivkovic
Źródło: http://www.flickr.com

To faktycznie poważna operacja

Operacja więzadła krzyżowego (zobacz) bywa poważnym zabiegiem, jaki wykonują chirurdzy ortopedzi. Operację poprzedzają szczegółowe badania, które zawierają między innymi USG i rezonans magnetyczny. Jest to niezbędne, by idealnie oznaczyć miejsce i zaawansowanie kontuzji. Postać znieczulenia jest dostosowana indywidualnie do każdego człowieka, ale najczęściej stosuje się znieczulenie zewnątrz-oponowe lub podpajęczynówkowe, lecz zdarzają się też operacje wykonywane w znieczuleniu ogólnym. Podczas rekonstrukcji kolana (więcej) wykorzystywane są tkanki pacjenta albo pobrane z banku tkanek. Wkrótce po operacji rekonwalescent może chodzić o kulach oraz delikatnie obciążać kolano, lecz do każdego przypadku dobiera się indywidualną rehabilitację, na przykład pływanie lub zajęcia na siłowni.

Jeśli dokucza kolano, należy udać się do ortopedy

Kontuzje związane z kolanami oraz innymi stawami podlegają opiece ortopedy. Jeśli więc przydarzy się bolesna kontuzja lub pojawi się niespodziewany i nieprzemijający ból, warto udać się do ortopedy. Jeśli kłopotem są długie terminy z Narodowego Funduszu Zdrowia, można na wizytę wybrać się prywatnie. Odpowiedniego gabinetu można poszukiwać z pomocą internetu, np. wprowadzając frazę ortopeda Kraków. Dzięki temu bez wątpienia znajdzie się miejsce, gdzie można skutecznie wyleczyć kontuzję.
Autor: Ortopeda Jan Paradowski