Skip to content

Jeżeli masz kłopoty z kolanami lub zastanawiasz się, czy terapia czynnikami wzrostu jest dla Ciebie optymalna, dowiedz się na ten temat czegoś więcej
Jednym ze sposobów leczenia, stosowanym przez specjalistów jest terapia czynnikami wzrostu. Celem tego zabiegu jest pobudzenie uszkodzonych tkanek do skutecznej odbudowy. Z organizmu pacjenta odciąga się ok. 40 ml krwi, aby uzyskać z niej osocze bogatopłytkowe – PRP (Platelt Rich Plasma). Taką substancję wstrzykuje się następnie do organizmu pacjenta, w miejscu uszkodzenia.

Jednym ze sposobów leczenia, stosowanym przez ortopedów jest terapia czynnikami wzrostu. Celem tej terapii jest stymulacja uszkodzonych tkanek do skutecznej odbudowy. Z żyły chorego odciąga się ok. 40 ml krwi, aby pozyskać z niej osocze bogatopłytkowe – PRP (Platelt Rich Plasma). Taką substancję ,przy pomocy strzykawki, wprowadza się następnie do ciała chorego, w w obszarze uszkodzenia.

kolano

Autor: Eric Schmuttenmaer
Źródło: http://www.flickr.com
Zawierające czynnik wzrostu płytki krwi stymulują szybsze gojenie się chorych tkanek, podobnie miękkich, jak i kostnych. Terapia czynnikami wzrostu ma zatem szerokie zastosowanie i jest bezpieczna, ponieważ polega na wykorzystaniu krwi pacjenta. Osocze (osocze bogatopłytkowe leczenie) uzyskane od dawcy wykorzystuje się bowiem jedynie w wyjątkowych przypadkach.

W odniesieniu do poważniejszych schorzeń i kontuzji stawowych wymagana jest operacja. Lekarze coraz powszechniej posługują w takich przypadkach metodą artroskopową. Artroskopia kolana (więcej) jest mniej obciążająca niż tradycyjny zabieg chirurgiczny. Skraca się wówczas pobyt chorego w ośrodku zdrowia , a także unika się dużego nacięcia, które wiązałoby się w potem z nieestetyczną szramą. Inną zaletą takiego zabiegu jest przyspieszony okres rehabilitacji. Artroskopię odbywa się w znieczuleniu dolędźwiowym lub pod narkozą. Taka operacja kolana polega bowiem na zrobieniu w nodze niewielkich otworów, poprzez które

operacja

Autor: Expert Infantry
Źródło: http://www.flickr.com

wkłada się do wewnątrz specjalną kamerę i za pomocą właściwych narzędzi przeprowadza się zabieg.

Artroskopia kolana stosowana bywa m.in. przy leczeniu urazów łękotki, kości i chrząstek oraz wiązadeł krzyżowych. Stosuje się ją także w leczeniu schorzeń przewlekłych, ale to nie wszystko. Artroskop wykorzystuje się bowiem nie tylko w celach leczniczych, ale także w diagnostycznych. Artroskopia nie zawsze oznacza zatem to samo, co operacja kolana . Zwłaszcza, że używa się jej w naprawie także pozostałych stawów, np. łokciowych, biodrowych, skokowych, barkowych i wielu innych. Warto skorzystać z informacji dostępnych na witrynach prywatnych przychodni ortopedycznych lub skonsultować się z lekarzem, aby zdobyć na ten temat szerszą wiedzę.