Skip to content

Jeżeli masz kłopoty z kolanami lub zastanawiasz się, czy terapia czynnikami wzrostu jest dla Ciebie optymalna, dowiedz się na ten temat czegoś więcej
Jedną z metod leczenia, stosowaną przez specjalistów jest terapia czynnikami wzrostu. Pożądanym efektem tej terapii jest stymulacja uszkodzonych tkanek do skutecznej regeneracji. Z organizmu pacjenta pobiera się ok. 40 ml krwi, aby pozyskać z niej osocze bogatopłytkowe – PRP (Platelt Rich Plasma). Tak przygotowaną substancję wstrzykuje się następnie do organizmu pacjenta, w w obszarze uszkodzenia.

Jednym ze sposobów leczenia, stosowanym przez ortopedów jest terapia czynnikami wzrostu. Celem tej terapii jest stymulacja uszkodzonych tkanek do skutecznej odbudowy. Z żyły chorego odciąga się ok. 40 ml krwi, aby pozyskać z niej osocze bogatopłytkowe – PRP (Platelt Rich Plasma). Taką substancję ,przy pomocy strzykawki, wprowadza się następnie do ciała chorego, w w obszarze uszkodzenia.

kolano

Autor: Eric Schmuttenmaer
Źródło: http://www.flickr.com
Zawierające czynnik wzrostu płytki krwi stymulują szybsze gojenie się chorych tkanek, podobnie miękkich, jak i kostnych. Terapia czynnikami wzrostu ma zatem szerokie zastosowanie i jest bezpieczna, ponieważ polega na wykorzystaniu krwi pacjenta. Osocze uzyskane od dawcy wykorzystuje się bowiem jedynie w wyjątkowych przypadkach.

W odniesieniu do poważniejszych schorzeń i kontuzji stawowych wymagana jest operacja. Lekarze coraz powszechniej posługują w takich przypadkach metodą artroskopową. Artroskopia kolana (więcej) jest mniej obciążająca niż tradycyjny zabieg chirurgiczny. Skraca się wówczas pobyt chorego w ośrodku zdrowia , a także unika się dużego nacięcia, które wiązałoby się w potem z nieestetyczną szramą. Inną zaletą takiego zabiegu jest przyspieszony okres rehabilitacji.

Czy masz pytania w odniesieniu do opisywanej tematyki? Jeżeli tak, to kliknij tu i poznaj informacje (http://www.medycynaistomatologia.pl/) na przedstawiane zagadnienie – z pewnością będą one bardzo interesujące.

Artroskopię odbywa się w znieczuleniu dolędźwiowym lub pod narkozą. Taka operacja kolana polega bowiem na zrobieniu w nodze niewielkich otworów, poprzez które

operacja

Autor: Expert Infantry
Źródło: http://www.flickr.com

wkłada się do wewnątrz specjalną kamerę i za pomocą właściwych narzędzi przeprowadza się zabieg.

Artroskopia kolana stosowana bywa m.in. przy leczeniu urazów łękotki, kości i chrząstek oraz wiązadeł krzyżowych. Stosuje się ją także w leczeniu schorzeń przewlekłych, ale to nie wszystko. Artroskop wykorzystuje się bowiem nie tylko w celach leczniczych, ale także w diagnostycznych. Artroskopia nie zawsze oznacza zatem to samo, co operacja kolana . Zwłaszcza, że używa się jej w naprawie także pozostałych stawów, np. łokciowych, biodrowych, skokowych, barkowych i wielu innych. Warto skorzystać z informacji dostępnych na witrynach prywatnych przychodni ortopedycznych lub skonsultować się z lekarzem, aby zdobyć na ten temat szerszą wiedzę.