Skip to content

W jakiej sytuacji należy zrobić badanie usg?
Wiele przyszłych mam zadaje sobie zapytanie: czy nazbyt częste wykonywanie USG może być niezdrowe dla noworodka. kwestia nie jest taka prosta, bo jak tłumaczą niektórzy sprawa nie jest jednoznaczna. Wiadomo bowiem, że w trakcie badania są obecne fale ultradźwiękowe o niezdecydowanym, raz wyższym, raz niższym nasileniu, a wszystko to uwarunkowane jest od rodzaju tego typu badania. jednakowoż warto już na początku uspokoić, że USG nie jest groźne dla zdrowia malucha. Oto dowód.

Wiele przyszłych matek zadaje sobie zapytanie: czy zbyt intensywne wykonywanie USG może być niebezpieczne dla dziecka. Sprawa nie jest taka jasna, ponieważ jak tłumaczą niektórzy sprawa nie jest jednoznaczna. Wiadomo bowiem, że w trakcie badania są obecne fale ultradźwiękowe o niezdecydowanym, raz wyższym, raz niższym natężeniu, a wszystko to uwarunkowane jest od rodzaju takiego typu badania. jednakowoż trzeba już na początku uspokoić, iż USG nie jest groźne dla zdrowia dziecka. Oto fakty.

usg

Autor: Lech Karol Pawłaszek
Źródło: http://www.flickr.com
trzeba wiedzieć, iż badanie USG robione jest na dwa sposoby. Jednym z nich jest sonda dopochwowa, drugą – brzuszna. jednakże, pierwsza jak i druga są bezpieczne, nie czynią żadnych powikłań. Czym się odróżniają? wyłącznie tym, że sonda dopochwowa używana jest w czasie wstępnego usg barku kraków, a brzuszna w czasie następnych tego typu badań. USG działa na tej zasadzie, że wysyłane są ultradźwięki odbijające się od ciała dziecka, następnie te same fale powracają do czujnika, dzięki czemu możemy oglądać czarno-biały obraz na małym specjalnym ekranie. Profesjonalne USG wykonuje się wszędzie, wiadomo jednakowoż, że największa jego dostępność jest w wielkich aglomeracjach miejskich, jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk, ale i w mniejszych mieścinach znajduje się stosowny do tego aparatura.

Nie ma się co też bać, kiedy lekarz zdecyduje się zwiększyć ilość badań. To też nie ma wpływu na bezpieczeństwozdrowie noworodka. Standardowo badanie to prowadzone jest u każdej ciężarnej trzykrotnie w okresie ciąży, lecz to, ile doktor zaleci danej kobiecie zależne jest od indywidualnej decyzji. W przeważającej liczbie przypadków usg dokonuje się między 11 a 14 tygodniem ciąży. Następnie zaś pomiędzy 18 – 22, ostatnie po 30 tygodniu ciąży.

Te terminy nie są przypadkowe. Pierwszy z nich (11-14 tydzień) to badanie genetyczne. To badanie wykluczyć ma ostatecznie zespół Downa, wady serca, a także inne schorzenia genetyczne Już w trakcie tego pierwszego pomiaru można także przeanalizować wielkość dziecka, pooglądać główkę oraz kończyny.

ciąża

Autor: Sara Neff
Źródło: http://www.flickr.com

Kolejne badanie to okres między 18 a 22 tygodniem. Jego głównym zadaniem jest określenie czy rozwój płodu przebiega prawidłowo. W takim celu sprawdza się najistotniejsze narządy, serce, główkę. Jednocześnie, to podczas tego typu badania dowiadujemy się czy na świat zawita chłopczyk czy dziewczynka.

Ostatnie z badań, po 30 tygodniu ciąży skupia się na ustaleniu wagi oraz objętości płynu owodniowego. weryfikuje się także, jakie płód ma warunki w macicy, czy nie wymagane jest przypadkiem pomyśleć o wcześniejszym zakończeniu ciąży.

niekiedy, jak wspomnieliśmy poprzednio, potrzeba częstszych usg (http://artemed.pl