
Nie ma się co też bać, kiedy lekarz zdecyduje się zwiększyć ilość badań. To też nie ma wpływu na bezpieczeństwozdrowie noworodka. Standardowo badanie to prowadzone jest u każdej ciężarnej trzykrotnie w okresie ciąży, lecz to, ile doktor zaleci danej kobiecie zależne jest od indywidualnej decyzji. W przeważającej liczbie przypadków usg dokonuje się między 11 a 14 tygodniem ciąży. Następnie zaś pomiędzy 18 – 22, ostatnie po 30 tygodniu ciąży.
Te terminy nie są przypadkowe. Pierwszy z nich (11-14 tydzień) to badanie genetyczne. To badanie wykluczyć ma ostatecznie zespół Downa, wady serca, a także inne schorzenia genetyczne Już w trakcie tego pierwszego pomiaru można także przeanalizować wielkość dziecka, pooglądać główkę oraz kończyny.

Kolejne badanie to okres między 18 a 22 tygodniem. Jego głównym zadaniem jest określenie czy rozwój płodu przebiega prawidłowo. W takim celu sprawdza się najistotniejsze narządy, serce, główkę. Jednocześnie, to podczas tego typu badania dowiadujemy się czy na świat zawita chłopczyk czy dziewczynka.
Ostatnie z badań, po 30 tygodniu ciąży skupia się na ustaleniu wagi oraz objętości płynu owodniowego. weryfikuje się także, jakie płód ma warunki w macicy, czy nie wymagane jest przypadkiem pomyśleć o wcześniejszym zakończeniu ciąży.
niekiedy, jak wspomnieliśmy poprzednio, potrzeba częstszych usg (http://artemed.pl