Skip to content

W jakich przypadkach należy liczyć na pomoc endokrynologa?
Dzisiejsze tempo życia jest niejednokrotnie jednym z bodźców, które mogą powodować przeróżnego typu kłopoty ze zdrowiem. Warto jednakże wiedzieć, że znaczna liczba przypadłości, za które często winimy przepracowanie czy nerwy, może mieć przyczynę hormonalną. Mnóstwo osób skarży się np. na nerwowość czy huśtawkę nastrojów – po szczegółowym zbadaniu przez dobrego lekarza okazuje się jednak, że te objawy powodowane są właśnie przez nieprawidłowe działanie gruczołów. Nie można jednak za wszelkie kłopoty z przemęczeniem lub utratą wagi obwiniać tylko hormonów. Takie trudności mogą mieć dużo innych przyczyn – aby jednak mieć świadomość, w jakich przypadkach rola hormonów jest znacząca, warto pamiętać o najczęściej spotykanych objawach zewnętrznych, które mogą alarmować o zaburzeniach hormonalnych.

Aktualne tempo życia jest niejednokrotnie jednym z czynników, które mogą powodować przeróżnego typu kłopoty ze zdrowiem. Warto jednak być świadomym, że ogromna liczba dolegliwości, za które zwykle oskarżamy przepracowanie czy stres, może mieć podłoże hormonalne. Mnóstwo osób uskarża się np. na drażliwość czy zmienność nastrojów – po dokładnym zbadaniu przez doświadczonego lekarza okazuje się jednak, że te symptomy powodowane są właśnie przez nieprawidłowe działanie gruczołów. Nie można jednak za wszelkie problemy z przemęczeniem lub utratą wagi obwiniać tylko hormonów. Takie kłopoty mogą mieć wiele innych przyczyn – żeby jednak mieć świadomość, w jakich wypadkach rola hormonów jest ważna, dobrze jest pamiętać o najczęściej spotykanych objawach zewnętrznych, które mogą świadczyć o niedomaganiach hormonalnych.

usg

Autor: Steven Depolo
Źródło: http://www.flickr.com
Jednym z najbardziej znanych objawów, które mogą być spowodowane złą pracą hormonów, jest dość szybki spadek lub wzrost wagi ciała. Objaw ten można łatwo przeoczyć, gdyż dużo ludzi prowadzi niesystematyczny tryb życia i okresowo zmienia masę ciała, co więcej duże znaczenie ma w takim przypadku stres lub pozostałe schorzenia, które także mogą mieć te same objawy. Można przypuszczać, że hormony są przyczyną sprawczą przede wszystkim wtedy, gdy poza kłopotem z wagą pojawiają się dodatkowe dolegliwości, które wcześniej nas nie dotyczyły, takie jak osłabienie włosów, nadmierna potliwość, chwiejne nastroje, czy większa nerwowość strona tutaj.

Zdecydowanie przeczytaj atrakcyjny news (https://wolomin.centrumdemed.pl/kontakt/) na omówiony tutaj temat. Nie daj się prześcignąć innym! Popraw swoją wiedzę na ten temat.

Jeśli zaobserwujemy kilka z wymienionych objawów, wtedy najlepszym lekarzem będzie dla nas endokrynolog, czyli specjalista badający zaburzenia działania gruczołów wydzielania wewnętrznego. Jednym z najczęstszych problemów, na jakie może narażona być osoba chora, jest najczęściej to, że ona sama błędnie upatruje źródło schorzeń nie w zaburzeniu hormonalnym, a w problemach natury psychicznej. Podejrzenia te są spowodowane faktem, że większość objawów może towarzyszyć zarówno chorobie hormonalnej, jak też psychicznej (jak depresja, obniżone libido, kłopoty ze skupieniem, osłabienie pamięci, zbyt twardy bądź zbyt płytki sen).

Jeżeli ten temat jest dla Ciebie atrakcyjny, to poczytaj również więcej informacji na podobne problemy, które będą dla Ciebie niezwykle pasjonujące.

Aby uniknąć kłopotów związanych z fałszywym rozpoznaniem choroby nie powinno się zwlekać, lecz udać się do eksperta – fatalnym rozwiązaniem jest odwlekanie wizyty u lekarza.