Skip to content

Krótkowzroczność naszych czasów
Wady wzroku to jedne z najbardziej powszechnych schorzeń cywilizacyjnych. Nie jesteśmy co prawda jeszcze społecznością okularników, jednakże nie ulega wątpliwości iż schorzenia oka stają się chorobą cywilizacyjną. Przyczyną tego jest to, iż – powiedziawszy bez ogródek – katujemy nasz wzrok pracą do jakiej nie został on przystosowany. Oczywistym jest iż długa praca przy komputerze może źle wpływać na nasz wzrok.

Wady narządu wzroku to jedne z najbardziej rozpowszechnionych schorzeń cywilizacyjnych. Nie jesteśmy wprawdzie jeszcze populacją okularników, jednakże wiemy że schorzenia oczu stają się cywilizacyjną chorobą. Przyczyną tego jest to, że – powiedziawszy wprost – torturujemy nasz wzrok pracą do której nie jest on przystosowany. Oczywiste jest iż długa praca przy laptopie może źle wpływać na jakość widzenia.

Badanie wzroku

Autor: US Army Africa
Źródło: http://www.flickr.com
Badania statystyczne przeprowadzone w ostatnim 10-leciu pokazują, że plagą – w szczególności u młodzieży – staje się krótkowzroczność. Przyczyną jest fakt, iż nasz wzrok przystosowany jest do spoglądania w dal. Ewolucja nasz wzrok przygotowywała do patrzenia w dal – niebezpieczeństwo zazwyczaj ciągnęło zza horyzontu, natomiast dzisiaj zmuszamy nasze oko do wpatrywania się w obrazki stosunkowo blisko umiejscowione. Zauważono, że przestajemy mrugać co ma ujemny wpływ na nawilżanie oka a tym samym – dalsze psucie się wzroku. Kuracja krótkowzroczności odbywa się przez wkładanie właściwie dobranych szkieł.

Niespodziewanie rozwój w obszarze optyki soczewki – http://www.rajsoczewek.pl/soczewki-dwutygodniowe – kontaktowej wywołał odkrycie nowej metody kuracji tegoż schorzenia. Zauważono, że noszenie soczewek kontaktowych koryguje u krótkowidzów z niedużą wadą wzrok po zdjęciu szkieł. Metoda kuracji wzroku oparta na wspomnianym zjawisku to (ortokorekcja). Żeby była ona efektywna konieczne było odkrycie materiałów na soczewki (http://rajsoczewek.pl/soczewki-jednodniowe) które umożliwiałyby noszenie kontaktów 24 h/dobę przez oznaczony czas.

Najprościej wyjaśniając ortokorekcja polega na kształtowaniu poprzez soczewkę kontaktową gałki oka w pożądany przez nas sposób. Wspomniana terapia wzroku – jak wszelkie metody kuracji – wymagają czasu. Kuracja jest jednak względnie skuteczna a co ważne nie wymaga ingerencji chirurgicznej w tak delikatny organ jakim jest ludzkie oko.

Kolejny z nadmienionych kłopotów to niedostateczne nawilżenie gałki oka. Możemy sobie z tym kłopotem poradzić kupując w aptece krople do oczu, tak zwane sztuczne łzy. Jest to roztwór występujący w sposób naturalny w człowieczym oku wytworzony syntetycznie. Jego aplikacja nie tylko polepszy nam komfort widzenia lecz też zlikwiduje nieprzyjemne doznania tj. pieczenie oczu.