Skip to content

Lekarz neurolog jako specjalista wskazany w sytuacji leczenia chorób związanych z układem nerwowym
Neurologia to zakres medycyny zajmujący się chorobami obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego. Neurologia i psychiatria są dziedzinami pokrewnymi, a niektóre choroby są domeną również neurologa jak i psychiatry. Neurologia para się przede wszystkim chorobami, których podstawą jest proces uszkadzający układ nerwowy, a psychiatria znowu zajmuje się przeważnie schorzeniami, których podłożem jest biochemiczne zaburzenie działania mózgu jako całości.

Neurologia to dziedzina medycyny zajmujący się schorzeniami obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego. Neurologia i psychiatria są obszarami pokrewnymi, a niektóre schorzenia są domeną zarówno neurologa jak i psychiatry. Neurologia para się przede wszystkim chorobami, których podłożem jest proces osłabiający układ nerwowy, a psychiatria znowu zajmuje się przeważnie chorobami, których podłożem jest biochemiczne zaburzenie pracy mózgu jako całości.

Model mózgu

Autor: Lwp Kommunikáció
Źródło: http://www.flickr.com
Neurolog leczy schorzenia obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego (mózgu), zajmuje się głównie chorobami, których podłożem jest proces uszkadzający układ nerwowy. Dużo chorób jest z pogranicza neurologii i psychiatrii.

Wpisując w wyszukiwarkę hasło neurolog warszawa , wyświetla nam się najwięcej lekarzy o tej właśnie specjalności. Choroby neurologiczne zazwyczaj mają dramatyczny bieg, szczególnie jeżeli dotykają ośrodków kontrolujących główne funkcje życiowe organizmu (krążenie, oddech). Mogą się kształtować jako choroby pierwotne lub być powikłaniem kolejnej choroby np. miażdżycy lub cukrzycy, które mogą się odbijać się na odpowiednim działaniu mózgu.

Diagnoza schorzeń układu nerwowego opiera się na wywiadach i ogromnie szczegółowym badaniu podmiotowym, ogląd budowy ciała, badanie głowy, nóg i rąk, tułowia, badanie czucia, chodu, mowy itp., które bywa bazą diagnozy i dokonania

Kobieta z modelem mózgu

Autor: rochelle hartman
Źródło: http://www.flickr.com

następnych badań.

Podczas wizyty neurolog zbiera informacje od pacjenta. Niektóre elementy z wywiadu mogą wskazywać na przyczynę (etiologię) schorzenia pacjenta.Później neurolog przeprowadzana badanie neurologiczne. Jest to potężne narzędzie w rękach wykwalifikowanego neurologa, gdyż umożliwia wykrycie, która część układu nerwowego niedomaga (jest uszkodzona). Bardzo często badanie zezwala wykryć takie zmiany w układzie nerwowych, jakich nie da się stwierdzić żadnymi badaniami laboratoryjnymi.

Badanie obejmuje badanie głowy i szyi (nerwy czaszkowe), zbadanie kończyn górnych jak i dolnych, łącznie ze stopami oraz zbadanie tułowia. Badania neurologiczne są badaniami bardzo długotrwałymi. Neurolog np. neurolog warszawski przeprowadza też ogólne badanie lekarskie. Przed wizytą u neurologa trzeba przygotować aktualne wyniki badań podstawowych (morfologia, OB, poziom cholesterolu), zabrać ze sobą istotną dotychczasową specyfikację medyczną, zrobić wykaz wszystkich zażywanych leków zarówno tych na receptę, jak i dostępnych bez recepty oraz leków ziołowych.

Jeśli pragniesz bezzwłocznie odnaleźć analogiczne teksty odnoszące się do omawianego zagadnienia, zobacz dodatkowe info (https://meanderstomatologia.pl/chirurgia-stomatologiczna) na innej tego rodzaju witrynie.

Po badaniu ustalany jest dalszy plan postępowania diagnostycznego i leczniczego.