Skip to content

Niedoczynność narządu tarczycy to choroba wynikająca z bezwzględnego niedoboru hormonów tarczycy
Tarczyca to narząd, który leży tuż poniżej krtani. Przylega do tchawicy, zbudowana jest z dwóch płatów, które złączone są węziną. Narząd tarczycy wytwarza hormony: tyroksynę oraz trójjodotyroninę. Hormon tarczycy, generalnie odpowiada za metabolizm i termogenezę, naszego organizmu. Dzięki nim dochodzi do łączenia i katabolizmu, czyli rozkładu białek. Dodatkowo wywierają one wpływ na lipolizę. Dzięki temu procesowi transportowane są kwasy tłuszczowe biorące udział w procesach metabolizmu i termogenezy. Synteza i wydzielanie hormonów tarczycy jest regulowana przez przysadkę mózgową. Czasami, może zdarzyć się, że ta regulacja zostanie zaburzona. Wówczas mamy do czynienia z nadczynnością i niedoczynnością hormonu tarczycy .

Tarczyca to narząd, który leży tuż poniżej krtani. Dolega do tchawicy, zbudowana jest z dwóch płatów, które połączone są cieśnią tarczycy. Tarczyca wytwarza hormony: tyroksynę oraz trójjodotyroninę. Hormon tarczycy, przede wszystkim jest odpowiedzialny za przemianę materii i termogenezę, naszego organizmu. Dzięki nim dochodzi do łączenia i katabolizmu, czyli rozpadu białek. Poza tym wywierają one wpływ na lipolizę. Dzięki temu procesowi transportowane są kwasy tłuszczowe biorące współudział w procesach przemiany materii i termogenezy. Tworzenie i wydzielanie hormonów narządu tarczycy jest regulowana przez przysadkę mózgową. Niekiedy, może stać się tak, że ta regulacja zostanie naruszona. Wówczas mówimy o nadczynności i niedoczynności tarczycy.

szczegołowe informacje
Autor: Bird&Co
Źródło: Bird&Co
Choroba niedoczynności tarczycy może być wywołana chorobami hormonu tarczycy, wtedy mówimy o niedoczynności pierwotnej oraz chorobami przysadki i podwzgórza. Jakie są na ogół źródła niedoczynności tarczycy? Najczęstsze podłoża to zapalenie tarczycy, niedostateczna ilość jodu w organizmie, branie niektórych lekarstw, stan po zabiegu operacyjnym wycięcia całkowitego lub częściowego tarczycy, hipoplazja tarczycy.

Prezentowany tekst jest nieprawdopodobnie zajmujący? Jeżeli tak, to sprawdź także pozostałe polecane treści, gdyż wydają się być równie interesujące i wciągną Cię zupełnie.

Choroba niedoczynności narządu tarczycy może być też wrodzona. Ponadto może pojawić się ona w zespole niedoczynności przysadki oraz chorobach podwzgórza. Jakie są wówczas poziomy hormonów? Natężenie tyroksyny jest zmniejszone, poziom trójjodotyroniny może być odpowiedni lub zmniejszony. Inne obserwacje, które w połączeniu z obrazem klinicznym, mogą nakłaniać lekarza do postawienia rozpoznania niedoczynności tarczycy, to podniesiony poziom cholesterolu.

Jakie są objawy niedoczynności tarczycy? Najczęściej spotykane niepokojące
tarczyca
Autor: Bird&Co
Źródło: Bird&Co

oznaki choroby niedoczynności tarczycy to ospałość, spowolnienie i spadek tolerancji wysiłku – polecam link. Skóra pacjentów jest przesuszona, szorstka, zimna. Włosy mają skłonność do wypadania, a paznokcie do łamania się. Pacjenci skarżą się na uczucie chłodu, zaparcia, przyrost masy ciała. Lekarz przy oględzinach często odnotowuje tzw. obrzęk podskórny, wówczas dochodzi do pogrubienia rysów twarzy, obrzęku powiek, dłoni. Dodatkowo zwolniona jest czynność serca, spłycone są oddechy, głos jest matowy, ochrypły. Leczenie choroby niedoczynności narządu tarczycy polega na substytucji jej hormonów.

Dawka hormonów jest dobierana indywidualnie dla każdego pacjenta. Choroby tarczycy to częste schorzenia. Pacjenci zawsze powinni znajdować się pod opieką endokrynologa i respektować się do jego zaleceń, bowiem nieleczone choroby tarczycy mogą doprowadzić do bardzo poważnych sankcji i powikłań .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*