Skip to content

Niepłodność i jej leczenie
Zjawisko niepłodności jest jednym z najpoważniejszych problemów obecnego świata. niepłodność oznacza niemożność rozmnażania się i może oznaczać niezdolność do zajścia w ciążę lub jej donoszenia przez kobietę. W tym ostatnim przypadku korzystne w profilaktyce mogą okazać się badania prenatalne, czyli badania płodu.

Problem niepłodności jest jednym z najbardziej palących problemów obecnej rzeczywistości. niepłodność to niemożność posiadania potomstwa i może się objawiać niezdolnością do zajścia w ciążę lub jej donoszenia przez kobietę. W tym drugim przypadku korzystne w uniknięciu mogą okazać się badania prenatalne, czyli diagnozowanie zarodka.

Klinika leczenia niepłodności

Źródło: www.gyncentrum.pl

Niepłodność może być po stronie kobiety, mężczyzny lub obojga. Niedawno problem(zobacz ośrodek terapii uzależnień) ten został uznany za problem cywilizacyjny; aktualnie jego skala rośnie z uwagi na ogólnie wzrastający poziom stresu, skażenie środowiska i prowadzenie niewłaściwego stylu życia. Niepłodności nie wolno mylić z bezpłodnością, która jest stałą niezdolnością do rozmnażania się, spowodowaną na przykład brakiem organów rodnych.

Diagnostyka Diagnostyka niepłodności jest bardzo istotna. Należy przeprowadzić badania prenatalne o tym charakterze w sytuacji, gdy kobieta pomimo wysiłków nie zachodzi w ciążę przez dwanaście miesięcy przy odpowiedniej częstotliwości stosunków, bez wykorzystania środków antykoncepcyjnych. Najczęstszą przyczyną występowania niepłodności są rozmaite choroby. Najczęstszą z nich jest cukrzyca, na którą chorują zarówno mężczyźni jak i kobiety i stać się przyczyną niemożności posiadania potomstwa. Inne prawdopodobne przyczyny to impotencja u mężczyzn czy przedwczesna menopauza u kobiet. Diagnostyka umożliwi ustalenie przyczyny powstania problemu i ustalenie szans na zajście w ciążę.

TerapiaBadanie niepłodności to temat obecnie bardzo chętnie poruszany, także ze względu na wiążące się z nim spory natury etycznej. Metoda terapii zależeć będzie od określonej przyczyny niepłodności. Może się odbywać przy pomocy leków w celu regulowania owulacji. W przypadku niedrożności narządów rozrodczych stosuje się zabiegi chirurgiczne. Najbardziej znanym i często omawianym sposobem walki z niepłodnością jest jednak zapłodnienie in vitro, zwane również pozaustrojowym. Polega ono na dokonaniu połączenia komórki jajowej z nasieniem poza ciałem kobiety, a następnie wprowadzeniu zygoty do organizmu. Kontrowersje związane z tego rodzaju zapłodnieniem wynikają w dużym stopniu z zasad niektórych wyznań, które się tej metodzie sprzeciwiają. Ważny jest także aspekt przechowywania nadprogramowej ilości komórek oraz używania ich do celów odmiennych niż zapłodnienie i wprowadzenie do organizmu kobiety.

Źródło: Gyncentrum