Skip to content

O zastosowaniu kamieni jubilerskich
Diamenty są najlepszymi przyjaciółmi dziewczyny – tak śpiewała Marylin Monroe. Obecnie podobna piosenka wzbudziłaby kontrowersje, chociaż nie da się ukryć, że aktualnie też wielu ludzi docenia czar kamieni szlachetnych. Wobec tego cały czas modne pozostają sklepy jubilerskie i sytuowanie tych drogocennych skał w najróżniejszego typu przedmiotach.

Diamenty są najlepszymi przyjaciółmi dziewczyny – tak śpiewała Marylin Monroe. We współczesnym świecie podobna piosenka wzbudziłaby kontrowersje, niemniej jednak nie da się ukryć, iż dzisiaj też wiele osób docenia wdzięk kamieni szlachetnych. Wobec tego wciąż popularne pozostają sklepy jubilerskie i zamieszczanie tych drogocennych skał w najróżniejszego rodzaju wyrobach.

Autor: gemteck1
Posiadają one też rozległe zastosowanie w przemyśle ze względu na swoje specyficzne własności. Diamenty są stosowane w produkowaniu sprzętu lekarskiego, szafir – propozycje – przydatny jest w produkcji igieł do adapterów wciąż popularnych wśród didżejów jak i również melomanów. Przy produkowaniu zegarów od setek lat stosuje się rubiny. Kamienie szlachetne nie posiadają zatem funkcji tylko i wyłącznie dekoracyjnych. Są powszechnie stosowanym a także przydatnym surowcem w przemyśle różnorakiego rodzaju.

Od starożytności ludzie zwykli zdobić własne ciała błyszczącymi skałami a także metalami. Złoto, diamenty, ale również barwne szkło stanowiło doskonały sposób na zwrócenie na siebie uwagi, poprawienie aparycji, oraz powiadomienie o statusie społecznym. Na prawdziwe kamienie szlachetne mogli pozwolić sobie jedynie monarchowie jak i również reprezentanci wyższej szlachty i duchowieństwa. Znajdywano dla nich więcej zastosowań, niż współcześnie. Diamenty oraz rubiny umieszczano nie jedynie w biżuterii, lecz także w naczyniach, meblach i wielu innych rzeczach. Niejednokrotnie obficie zdobione dobra tylko pozornie miały spełniać funkcje inne, niż ozdobne. Dla przykładu w siedemnastym stuleciu każdy bogacz posiadał co najmniej jeden bogato zdobiony nautilus – typ kielicha zrobionego z muszli. Posiadały one najrozmaitsze postaci, sporadycznie jednak stanowiły odpowiednie naczynie na wino. Popijanie z nich było niewygodne, natomiast stanowiły doskonałą dekorację stołu.

W dwudziestym pierwszym wieku kamienie szlachetne takie jak diament, lub szafir stanowią istotny surowiec w budowie precyzyjnych urządzeń. Ich specjalne właściwości powodują, że inżynierzy znajdują dla nich rozległe zastosowanie w konstrukcji rozmaitych przyrządów. Diamenty we współczesnym świecie stanowią najpopularniejszy kamień w jubilerstwie, jednak używa się ich nawet przy badaniach nad cząstkami elementarnymi. Rzadko spotykany aleksandryt konieczny jest przy budowie statków kosmicznych i aparatury używanej przy pomiarach kosmicznych. Podobnie jak diament wykorzystywany jest też w laserach. Bursztyn znajduje obszerne zastosowanie z uwagi na swe znane od wieków własności uzdrawiające. Używany jest w leczeniu chorób tarczycy jak i również gardła. Jak widać kamienie szlachetne to nie tylko przyciągające spojrzenie błyskotki, ale także ważny materiał różnego typu sprzętu, a nawet leków – .