Skip to content

Odwiedziny psychoterapeuty – o czym trzeba pamiętać?

Psychoterapia to wyjątkowo prywatna, a poza tym intymna forma terapii. Warto zatem właściwie dobrać psychoterapeutę – sprawdzić o nim opinię, zapoznać się z jego dorobkiem oraz sposobem przeprowadzenia terapii.

Znalezienie dobrego psychoterapeuty, który właściwie, a ponadto z wyczuciem poprowadzi pacjenta przez okres leczenia okazuje się nie takie proste. Na jakie elementy warto zwrócić uwagę podczas rozmowy z ekspertem od spraw psychiki? Co buduje prestiż tego zawodu, czy młodzi terapeuci są gorsi od starszych kolegów po fachu?
Nie bagatelizuj problemu z psychiką

Ostatnie dziesięciolecie to czas wzmożonej pracy psychologów. Szybsze tempo życia, wzrost presji nakładanej na nas nie tylko przez rodzinę, pracodawcę ale i samych siebie – to powoduje, iż doskwierają nam coraz większe kłopoty psychiczne. W przeciwieństwie do dolegliwości fizycznych nie wyleczymy ich jedynie właściwie stosowanym lekiem. Zbagatelizowanie problemu nerwowości, zaburzeń z osobowością może czasami obrócić się w niekończącą się, wręcz galopującą depresję, która będzie wymagać leczenia farmakolicznego oraz ciągłych spotkań ze specjalistą. Nie tylko z psychologiem, lecz także z psychiatrą, za którego w większości przypadków trzeba będzie niemało zapłacić.Jak sprawdza się psychoterapeutów

Psychoterapeuta Wrocław nie jest tożsamym zawodem z psychologiem. Nie wymaga studiów, trwających pięć lat z zakresu psychologii zobacz więcej, a szkolenie oraz kurs psychoterapeutyczny trwający przeważnie cztery lata. Do wykonywania zawodu psychoterapeuta Wrocław przechodzi też tak zwane superwizje, czyli rodzaj sprawdzeń-rozmów z innym psychoterapeutą, posiadającym kwalifikacje, potwierdzone certyfikatami. Praktyka powie ci prawdę

Są kontrole, są dowody wykształcenia i certyfikaty, ale czy to wystarcza, żeby wejść w ten zawód i być w nim całe życie? Praktyka pokazuje, iż nie ma utartych schematów, natomiast młodzi absolwenci psychologii oraz absolwenci kursów, a ponadto szkoleń z zakresu psychoterapii nie są gorszymi lekarzami niż bardziej doświadczeni koledzy po fachu. Co warte zauważenia – psychoterapeuta z mniejszym stażem, w sytuacji większej motywacji (staranie się o dobrą pracę, sprawianie poczucia bezpieczeństwa i dyskrecji w rozmowach z pacjentami) okaże się lepszy od starszych specjalistów. Z drugiej strony, lekarze, którzy mają za sobą kilkanaście lat leczenia mają w „garści” studium przypadku oparte na samej praktyce. Nie wrzucając podobnych terapii (każdy pacjent reprezentuje inną sytuację życiową!) do jednego worka wieloletni terapeuta z pewnością popracuje jeszcze przez kilka lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*