Skip to content

Rozważny zawsze ubezpieczony – dlaczego jest to takie istotne?
O ile w trakcie urlopu planujesz sterować statkiem, jeździć na koniu, skakać z samolotu praktykować sporty wyczynowe, nurkować z aparatem oddechowym, brać udział w łowach, praktykować wspinaczkę górską, czy speleologię musisz poszerzyć własny turystyczny pakiet ubezpieczeniowy o ubezpieczenie sporty ekstremalne. W przypadku, jeżeli wybierasz się na wyprawę z biurem podróży, dostajesz w większości wypadków podstawowy pakiet turystyczny, określany standardowym. Komponuje się on najczęściej z ubezpieczeń od skutków nieszczęśliwych wypadków (NNW) a również kosztów leczenia (KL).

Jeśli w czasie urlopu zamierzasz żeglować, jeździć na koniu, skakać z samolotu uprawiać sport wyczynowo, nurkować z urządzeniem oddechowym, brać udział w łowach, praktykować wspinaczkę wysokogórską, albo speleologię musisz rozszerzyć swój turystyczny pakiet ubezpieczeniowy o ubezpieczenie sporty ekstremalne. W wypadku, jeśli wybierasz się na eskapadę z biurem podróży, dostajesz w większości wypadków podstawowy pakiet turystyczny, określany standardowym. Składa się on najczęściej z ubezpieczeń od skutków nieszczęśliwych wypadków (NNW) i kosztów leczenia (KL).

ubezpieczenie - koło ratunkowe
Jeżeli jednak spędzasz urlop związany z ryzykiem, musisz dopłacić do ubezpieczeń określonych w pakiecie podstawowym. W razie praktykowania sportów ekstremalnych lub sportów dużego ryzyka koszty ubezpieczenia mogą powiększyć się do 200 procent w stosunku do ubezpieczenia rutynowego.

Zależy to od propozycji, zakresu oraz sumy ubezpieczenia, na jaką się zdecydujesz, porównaj . Jednak warto to uczynić, ponieważ w przypadku wypadku ubezpieczenie (czytaj więcej) obejmie także między innymi koszt akcji ratunkowej, poszukiwań przez służby ratownicze, w tym koszty śmigłowca. Są to niezwykle kosztowne akcje. Jak wypływa z informacji jednej z firm ubezpieczeniowych, koszt przewozu poszkodowanego narciarza z gór do najbliższego szpitala to blisko 3 tys. euro.

Tymczasem akcje poszukiwawcze z użyciem helikoptera i kilku ratowników są to koszta w przybliżeniu kilkunastu tys. euro. Jeśli przeto jedziesz na ekskursję z biurem podróży oraz pragniesz praktykować tego typu sporty, powiadom o tym biuro. Każdy legalnie funkcjonujący touroperator musi swojego klienta ubezpieczyć, także przedkładając mu polisę związaną z uprawianiem sportów ekstremalnych.

Najczęściej biura same przedkładają klientowi ubezpieczenie sportowe, względnie wymagają pisemnej deklaracji, że się z takowej oferty rezygnuje, gdyż dla przykładu wykupiło się ubezpieczenie gdzie indziej.

Polisę turystyczną możesz zakupić bardzo łatwo przez sieć internetową, bez opuszczania mieszkania. Gorzej jest, jeśli podróżny wykupi w biurze turystycznym podstawową usługę, zaś na urlopie zdecyduje się na uprawianie sportów wyczynowych po czym wydarzy się wypadek. Wówczas tramp sam będzie musiał pokryć bardzo duże koszta pobytu w szpitalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*