Skip to content

Garść cennych wskazówek dla tych rodziców, którzy wychowują dwunastolatków zafascynowanych komputerami
Bycie rodzicem jest zajęciem niezwykle odpowiedzialnym, a jednocześnie wiąże się z ogromem obowiązków. Wraz z rozwojem nowoczesnej techniki, a głównie technologii internetowej, na młodego człowieka zaczyna czyhać coraz więcej zagrożeń. Jednak z drugiej strony niełatwo byłoby zakazywać używania komputera – w końcu, jak mówi znane porzekadło, zakazany owoc jest najsmaczniejszy. Trzeba zatem nade wszystko tłumaczyć córce, jak rozsądnie korzystać z zasobów internetu i wskazać sytuacje, w których dwunastolatek powinien zachować wyjątkową czujność, a nawet meldować o niepokojących zachowaniach pozostałych internautów.

Bycie ojcem jest zajęciem niezwykle odpowiedzialnym, a zarazem wiąże się z mnóstwem obowiązków. Razem z rozwojem nowoczesnej inżynierii, a zwłaszcza technologii informatycznej, na młodego człowieka zaczyna czaić się coraz więcej niebezpieczeństw. Jednak z drugiej strony trudno byłoby zakazywać używania komputera – przecież, jak mówi znane powiedzenie, zakazany owoc jest najsmaczniejszy. Trzeba więc nade wszystko tłumaczyć córce, jak mądrze korzystać z zasobów sieci i wypunktować sytuacje, w których dwunastolatek ma zachować szczególną czujność, a nawet sygnalizować o podejrzanych zachowaniach pozostałych internautów.

ojciec z córką
Autor: regan76
Źródło: http://www.flickr.com
Oprócz takich czynności, czyli tych czysto prewencyjnych, należy również zadbać o to, aby nasza córka nie miała dostępu do stron internetowych propagujących treści o erotycznym zabarwieniu. Tutaj warto zwłaszcza mieć na względzie uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy nie tylko doskonale wiedzą jak zablokować stronę internetową, lecz również jak ją odbezpieczyć. Niestety opiekunowie prawni nieczęsto nadążają za swoimi potomkami, a umiejętności osób dorosłych niekiedy zawężają się tylko do zrobienia zakupów online bądź sprawdzenia prognozy pogody czy skrzynki mailowej. Można jednak zakupić, a później zainstalować program antywirusowy, który posiada ekstra funkcjonalność – tzw. kontrolę rodzicielską.

Teraz tylko w wybranych mieszkaniach stoją na meblach komputery stacjonarne, do których mają dostęp zarówno rodzice, jak i synowie i córki, bo coraz powszechniej korzysta się z laptopów lub smartfonów. Jednakże bez względu na wspomniany fakt, każdy z mieszkańców pragnie zachować choć odrobinę prywatności, dlatego powstają indywidualne konta użytkowników. Żeby jeszcze lepiej chronić bardzo ważne dane, dla przykładu bilans domowego budżetu czy trochę kompromitujące zdjęcia z wakacyjnych wyjazdów, warto pomyśleć o całkiem prostych, a zarazem efektywnych działaniach. A mianowicie, wystarczy sprawdzić w sieci, jak zabezpieczyć folder hasłem, żeby nikt niepowołany nie miał dostępu do tajnych danych.

Internet
Autor: CTEP AmeriCorps
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli nasz trzynastolatek pasjonuje się nowymi technologiami internetowymi, to warto zadbać o to, żeby jego zainteresowania nie skupiały się tylko na grach. Można przykładowo wyliczyć korzyści, jakie niesie ze sobą świadome wykorzystanie zasobów internetu. Kto teraz uwielbia komunikować się z przyjaciółmi za pośrednictwem mediów społecznościowych, ten w dorosłym życiu będzie bardzo dobrze orientował się, że fan page w celach komercyjnych nie jest aż tak karkołomnym zadaniem, jak można byłoby się spodziewać. Zwłaszcza kiedy ma się kilkuletnią praktykę – przecież wiedzę teoretyczną można dość szybko uzupełnić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*