Skip to content

Wspaniała pogoda a tu alergiczne objawy. Nikt sobie tego nie życzy. Co z tym można zrobić, jak to zwalczyć?
nieprzyjemne to, kiedy świeci słońce, temperatura rośnie, pozostałości śniegu znikają, a my, alergicy zaczynamy kichać i ogólnie dziwnie się czuć. Spacery czy porządki na świeżym powietrzu, w ogrodzie powodują ból głowy, katar i niedobre humor, a my sobie dumamy i podziwiamy troszkę z zawiścią tych wszystkich, którym nie dolega alergia. No cóż… Mimo takich przeszkód nauczyliśmy się żyć z tą chorobą.

nieprzyjemne to, kiedy pojawia się słońce, temperatura rośnie, ostatki śniegu topnieją, a my, alergicy zaczynamy smarkać i ogólnie dziwnie się czuć. Spacery czy porządki na świeżym powietrzu, w ogrodzie powodują ból głowy, katar i złe samopoczucie, a my sobie myślimy i podziwiamy troszkę z zazdrością tych ludzi, którym nie dolega alergia. No cóż… pomimo tego typu utrudnień nauczyliśmy się żyć z taką chorobą.

rośliny w ogrodzie
Autor: Malcolm Manners
Źródło: http://www.flickr.com
co to właściwe jest ta cała alergia, ta znajomo brzmiąca, ale niepoznana odpowiednio, szczególnie przez osoby nietkniętych jej natarczywym działaniem?

Alergia pojawia się, gdy organizm reaguje nie tak jak należy, na czynniki, które organizm powinien zlekceważyć. Tak się jednakowoż nie dzieje i pojawia się kłopot. Przyczyną są alergeny znajdujące się, między innymi, w pyłkach roślin, pokarmach, nieczystościach…

Układ odpornościowy, jak sama nazwa reprezentuje chroni organizm przed tymi, z pozoru niewinnymi czynnikami. Z pozoru, gdyż organizm alergika pracuje trochę inaczej. mianowicie, bada czy pojawiający się czynnik to przeciwnik. Jeśli spowoduje to alarm organizm zacznie się osłaniać, a jak to, już każdy alergik wie doskonale: kichanie, zapalenie spojówek, alergiczny nieżyt nosa, kaszel…

Można wyodrębnić dwie najbardziej znane rodzaje alergii. Pierwsza z nich to alergia – kliknij aby zobaczyć więcej – wyziewna (substancje, które są odpowiedzialne za uczulenie wchodzą do organizmu przez układ oddechowy – inhalacja), druga – układem pokarmowym.

Na szczęście, z łatwością da się walczyć z alergią, potrzeba tylko zastosować się do kilku wytycznych. Jeśli chorujemy na alergię pokarmową, najlepiej, jak będziemy unikać takich pokarmów, które powodują niemiłe objawy. Do tego typu produktów dodać można owoce, ryby, orzeszki ziemne czy mleko krowie.

Alergicy wyczuleni na pyłki roślin muszą w miarę możliwości omijać miejsca, w których stężenie pyłków jest wysokie. Lepiej wybierać okolice nadmorskie lub wysokogórskie, które są mniej skażone. Więcej o tym na tej stronie – warto przeczytać.

Dla uczulonych na pyłki roślin zaś najkorzystniej nie przebywać w miejscach, w których stężenie pyłków jest względnie znaczne. Dobrym|ciekawym ideą jest też rezygnacja z wielu rzeczy w domu, które mogą zbierać kurz. W dużych ośrodkach miejskich, szczególnie w porze letniej, cały kurz przy dość bezdeszczowym sezonie letnim zasypuje nasze mieszkania. Może niewidoczny na pierwszy rzut oka stanowczo przeszkadza osobom nieobojętnym na kurz. Warto w takim razie wietrzyć wnętrza, ale już późnym wieczorem, gdy kurz opadł. Nieraz często alergię wywołane są przez różne chemiczne substancje, które znajdują się w naszym ogródku. Z tego powodu tak istotne jest, aby mocno zastanowić się nad wyborem opryskiwacza (tutaj przykłady: opryskiwacze ogrodowe) i używanych substancji.

Jeśli i to nie pomaga, udaj się do doktora, który na pewno odnajdzie radę na zmniejszenie niemiłego uczulenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*