Skip to content

Pierwsza komunia niezmiernie ważna dla każdego chrześcijanina
Nasz kraj ma bardzo mocno zakorzenioną religią chrześcijańską. Zwłaszcza osoby ze starszego pokolenia w dużym stopniu układają rytm swojego dnia lub miesiąca pod święta chrześcijańskie. Niegdyś niedzielne spacer do kaplicy na nabożeństwo było sporym wydarzeniem, okazją do założenia najlepszego ubrania oraz pokazania się od jak najlepszej strony. Dzisiaj część z tego typu rytuałów ciągle w nas funkcjonuje, pomimo że nie przywiązujemy już tak dużej uwagi w naszym życiu do religii i często nie wystarcza nam czasu lub chęci na kultywowanie rytuałów naszych przodków. Niemniej jednak zdarzają się chwile które próbujemy tak samo intensywnie przeżywać.

Ubiory komunijne

Autor: ubiory-komunijne.pl
Źródło: http://www.ubiory-komunijne.pl/

Nasz kraj ma bardzo silnie zakorzenioną religią katolicką. Zwłaszcza ludzie ze starszego pokolenia w dużym stopniu dopasowują cykl swojego dnia chryzantemy drobnokwiatowe tygodnia pod obchody chrześcijańskie. Niegdyś niedzielne spacer do kaplicy na nabożeństwo było sporym wydarzeniem, okazją do założenia najlepszego ubrania i zaprezentowania się od jak najlepszej strony. Współcześnie niektóre z tego typu rytuałów ciągle w nas pozostała, pomimo że nie przywiązujemy już tak dużej uwagi w naszym życiu do religii oraz czasami brakuje nam czasu lub chęci na kultywowanie ceremonii naszych rodziców. Jednakże zdarzają się momenty które próbujemy równie silnie przeżywać. Pierwsza komunia święta jest jednym z takich właśnie wydarzeń. To tak naprawdę pierwsza okazja dla nastolatka na udział w tak podniosłym dla niego święcie. Po pierwsze jest to niezmiernie ważne przeżycie duchowe i religijne. Młody chrześcijanin zostaje pełnoprawnym członkiem wspólnoty oraz uczestnikiem nabożeństwa. W trakcie tej uroczystości ma miejsce pierwsza komunia. Czasami jednakże cała praktyczna otoczka tego wydarzenia tłumi jego duchowe wartości. Jednak jest to także pierwsza okazja do kupna pięknych ubrań oraz rekwizytów a najczęściej nasze mamy napędzają całą tą machinę.

Autor: Superfoto.pl

Niegdyś stroje do pierwszej komunii świętej dawały znacznie większe możliwości. Zdobione sukienki z mnóstwem falban oraz ozdób były niemalże mniejszą odmianą sukien ślubnych. Dzisiaj wiele diecezji ograniczyło trochę ten zwyczaj narzucając odgórnie konieczność zakładania prostych alb. Dzięki temu zatarły się różnice pomiędzy dziećmi z bogatych i biednych rodzin. Dodatkową rzeczą, którą dziewczynki uwielbiają są wianki. Tutaj nadal jest bogate pole do działania więc sklepy proponują nam całe mnóstwo przeróżnych modeli od standardowych wianków albo opasek z subtelnymi kwiatami po bogate różnokolorowe nakrycia głowy.  Dla samych uczestników Komunii Świętej ważny jest także zwyczaj otrzymywania podarunków z powodu pierwszej komunii. W przeszłości zazwyczaj był to złoty łańcuszek albo kolczyki dla dziewczynek. Współczesne rosnące wymagania młodzieży oraz przyzwyczajenia konsumenckie zmuszają do kupowania coraz większych podarunków przy których wymarzony rower wygląda dość blado.

Źródło: