Skip to content

Pierwsza komunia niezmiernie ważna dla każdego chrześcijanina
Nasz kraj ma bardzo silnie zakorzenioną tradycją chrześcijańską. W szczególności ludzie ze starszego pokolenia w znacznej mierze dopasowują rytm swojego dnia albo tygodnia pod obrządki chrześcijańskie. Niegdyś niedzielne wyjście do kościoła na mszę było dużym wydarzeniem, okazją do założenia odświętnego ubrania i pokazania się od nieskazitelnej strony. Obecnie niektóre z tych rytuałów ciągle w nas funkcjonuje, pomimo że nie poświęcamy już tyle uwagi w naszym życiu do kultywowania religii oraz czasami brakuje nam czasu albo ochoty na kontynuowanie rytuałów naszych rodziców. Niemniej jednak są chwile które staramy się równie silnie przeżywać.

Ubiory komunijne
Autor: ubiory-komunijne.pl
Źródło: http://www.ubiory-komunijne.pl/

Nasz kraj ma bardzo silnie zakorzenioną religią katolicką. Zwłaszcza ludzie ze starszego pokolenia w dużym stopniu dopasowują cykl swojego dnia albo tygodnia pod obchody chrześcijańskie. Niegdyś niedzielne spacer do kaplicy na nabożeństwo było sporym wydarzeniem, okazją do założenia najlepszego ubrania i zaprezentowania się od jak najlepszej strony. Współcześnie niektóre z tego typu rytuałów ciągle w nas pozostała, pomimo że nie przywiązujemy już tak dużej uwagi w naszym życiu do religii oraz czasami brakuje nam czasu lub chęci na kultywowanie ceremonii naszych rodziców. Jednakże zdarzają się momenty które próbujemy równie silnie przeżywać. Pierwsza komunia święta jest jednym z takich właśnie wydarzeń. To tak naprawdę pierwsza okazja dla nastolatka na udział w tak podniosłym dla niego święcie. Po pierwsze jest to niezmiernie ważne przeżycie duchowe i religijne. Młody chrześcijanin zostaje pełnoprawnym członkiem wspólnoty oraz uczestnikiem nabożeństwa. W trakcie tej uroczystości ma miejsce pierwsza komunia. Czasami jednakże cała praktyczna otoczka tego wydarzenia tłumi jego duchowe wartości. Jednak jest to także pierwsza okazja do kupna pięknych ubrań oraz rekwizytów a najczęściej nasze mamy napędzają całą tą machinę.

Autor: Superfoto.pl

Niegdyś stroje do pierwszej komunii świętej dawały znacznie większe możliwości. Zdobione sukienki z mnóstwem falban oraz ozdób były niemalże mniejszą odmianą sukien ślubnych. Dzisiaj wiele diecezji ograniczyło trochę ten zwyczaj narzucając odgórnie konieczność zakładania prostych alb. Dzięki temu zatarły się różnice pomiędzy dziećmi z bogatych i biednych rodzin. Dodatkową rzeczą, którą dziewczynki uwielbiają są wianki. Tutaj nadal jest bogate pole do działania więc sklepy proponują nam całe mnóstwo przeróżnych modeli od standardowych wianków albo opasek z subtelnymi kwiatami po bogate różnokolorowe nakrycia głowy.  Dla samych uczestników Komunii Świętej ważny jest także zwyczaj otrzymywania podarunków z powodu pierwszej komunii. W przeszłości zazwyczaj był to złoty łańcuszek albo kolczyki dla dziewczynek. Współczesne rosnące wymagania młodzieży oraz przyzwyczajenia konsumenckie zmuszają do kupowania coraz większych podarunków przy których wymarzony rower wygląda dość blado. łańcuszek (https://e-sentiell.com/pol_m_Bizuteria-Srebrna_Lancuszki-srebrne-549.html)

Źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*