Skip to content

Co robić przed tym jak na miejscu wypadku pojawi się karetka?
Jednym z wielu niezbędnych sprzętów, kiedy pierwsza pomoc przedmedyczna okazuje się niewystarczająca w czasie ratowania rannego człowieka, jest deska ortopedyczna. Jest to specjalny typ nosideł, których celem jest stabilizacja uszkodzonych części ciała osoby rannej. Deska ortopedyczna może służyć również jako pomoc w transporcie rannego.

Jednym z wielu niezbędnych sprzętów, kiedy pierwsza pomoc przedmedyczna okazuje się niewystarczająca w czasie ratowania rannego człowieka, jest deska ortopedyczna. Jest to specjalny typ nosideł, których celem jest stabilizacja uszkodzonych części ciała osoby poszkodowanej. Deska ortopedyczna może służyć też jako pomoc w transporcie poszkodowanego.

Ważne znaczenie nosideł a deska ortopedyczna

Apteczka samochodowa

Źródło: czarmed.pl

Dodatkowo niesamowicie użyteczna jest w chwili, gdy na zewnątrz panują niezwykle trudne warunki atmosferyczne.

Jeżeli prezentowany wpis Cię zaintrygował, to śmiało kliknij tutaj i zobacz, co znajdziesz w najnowszym tekście. On także jest wartościowy.

Usztywnienie, jakim niewątpliwie jest deska ortopedyczna, stosowana jest w momentach, kiedy dostrzegalne albo przypuszczane są uszkodzenia ciała. Przede wszystkim jednak ważny jest kręgosłup. Jego ewentualne uszkodzenie sprawdza się już na początku, dlatego szczególnie ważna jest pierwsza pomoc przedmedyczna w celu wykluczenia obrażeń w tym miejscu.

Wspomagają oddychanie (domowy ozonator powietrza) dostarczając powietrza – butle tlenowePrzyrząd taki, jak ciśnieniomierz nadgarstkowy powinien znajdować się w każdej apteczce, jednak zwłaszcza u tych, którzy mają problem z ciśnieniem krwi. Sprężony tlen, jaki zawierają w sobie butle tlenowe, ma na celu zwiększenie zawartości tlenu we wdychanym powietrzu. Podczas wycieczki w góry butle tlenowe mogą uratować wspinającym się życie, ponieważ im wyżej, tym ciśnienie atmosferyczne zmniejsza się. Na przykład na szczytach Himalajów nikt nie może poruszać się bez sprzętu takiego, jakim są właśnie butle tlenowe. Innym rodzajem tego typu urządzeń są butle tlenowe, jakich używa się wtedy, kiedy potrzebna jest pierwsza pomoc przedmedyczna. W tym przypadku butle tlenowe nie muszą być szczególnie lekkie. Podobnie – nie ma takich wymagań, by butle tlenowe były wyjątkowo odporne na skutki skutej lodem powierzchni.

Zanim na miejsce przybędzie karetka – pierwsza pomoc przedmedycznaJeśli ktoś ma problemy zdrowotne, powinien kupić ciśnieniomierz nadgarstkowy – , który pozwoli kontrolować ciśnienie krwi oraz jest szczególnie przydatny do samobadania.

Czynności opisywane w nauce zwanej przysposobieniem obronnym albo po prostu życiem – wedle wyboru – można zdefiniować jako pierwsza pomoc przedmedyczna. Próbując zdefiniować, czym ona jest, należy dokładniej przyjrzeć się sposobowi przeprowadzania ratunku. Pierwsza pomoc przedmedyczna wykonywana jest w razie wypadku, uszkodzenia ciała albo spontanicznego ataku, a celem jest uratowanie zdrowia i życia osoby poszkodowanej. Szczególnie istotne jest to, by do czasu przyjazdu karetki rannemu zminimalizowano niekorzystne następstwa wypadku.