Skip to content

Pierwsze znaki alergii to istotny znak alarmowy
Kichanie przy skoszonym sianie, pieczenie oczu po pogłaskaniu kota albo wysypka po zjedzeniu jakiejś potrawy – wszystko to będzie objawami coraz nagminniej spotykanych uczuleń. Lecz lekarze od alergii i uczuleń nie mogą marudzić na brak pacjentów, wręcz odwrotnie, ich liczba bez przerwy wzrasta. Szacuje się, że kilkadziesiąt procent społeczeństwa jest na jakiś czynnik alergologiczny uczulona, a w coraz większej ich liczbie zaczynają występować objawy. Do najpowszechniejszych substancji alergennych należą pyłki drzew i traw, z tego też powodu dla każdego alergika wiosna to mało lubiana część roku. Lecz to jeszcze nie wszystko, gdyż uczulać może znacznie większa ilość substancji. Wiele osób musi unikać kotów oraz psów, inni z kolei nie mogą jeść niektórych potraw albo używać kosmetyków które zawierają jakąś grupę substancji. Szacuje się, że liczba wszystkich alergenów sięga kilkunastu tysięcy, lecz bardzo duża liczba chorych ma kłopoty z pyłkami. Jeśli więc ktoś ma objawy takie jak występujące często pieczenie oczu, katar czy wysypki, to musi się zbadać, czy nie jest uczulony. Odpowiednio wczesne zdiagnozowanie problemu daje sporo szans na ograniczenie choroby lub nawet całkowite wyleczenie.

Kichanie przy skoszonej trawie, swędzenie oczu po przytuleniu psa albo kota albo bąble na twarzy po zjedzeniu niektórych potraw – wszystko to mogą być objawy coraz częściej występujących alergii. Niestety lekarze od leczenia alergii nie mogą marudzić na brak pacjentów, wręcz przeciwnie, ich ilość bez przerwy wzrasta. Mówi się, że kilkadziesiąt procent mieszkańców Polski jest na jakiś alergologiczny czynnik uczulona, a w coraz większej ich części występują objawy. Do najbardziej powszechnych substancji alergennych zalicza się pyłki drzew i traw, dlatego też dla każdego alergika wiosna to najbardziej nielubiana pora roku. Ale to nie koniec, bowiem uczulać może dużo więcej substancji. Wielu ludzi musi unikać psów i kotów, inni z kolei nie powinni spożywać niektórych produktów lub używać kosmetyków zawierających jakąś grupę substancji. Szacowane jest, że ilość wszystkich alergenów sięga dwudziestu tysięcy, ale bardzo duża grupa chorych ma kłopoty z pyłkami. Jeżeli więc ktoś ma objawy takie jak powtarzające się pieczenie oczu, katar czy wysypki, to powinien zbadać się, czy nie jest chory. Odpowiednio wczesne wykrycie alergii daje sporo szans na ograniczenie choroby lub nawet zupełne wyleczenie.

Opakowanie chusteczek potrzebne w czasie alergii

Autor: Mike Linksvayer
Źródło: http://www.flickr.com

Leczeniem wszelakich alergii zajmują się specjaliści alergolodzy. W niejednym mieście trzeba umawiać się do nich wiele miesięcy naprzód, ponieważ tak ogromna jest liczba oczekujących. Po wstępnej rozmowie, gdy objawy wskazują na wystąpienie alergii, lekarz z pewnością skieruje chorego na testy alergiczne katowice. Polegać one będą na nakłuciu skóry i podaniu w to miejsce alergenów, po czym sprawdzeniu reakcji uczuleniowej. Jeśli w miejscu ukłucia pojawi się jakiś odczyn, to będzie to oznaczać że dany pacjent jest uczulony, a poziom tego uczulenia określa się określając wielkość odczynu. Po sprawdzeniu, na co ktoś jest uczulony, lekarz alergolog zaproponuje metodę leczenia – . Rzecz jasna najlepszą metodą jest unikanie substancji uczulających, ale trudno czasami jest uniknąć pyłków traw, gdyż wiązałoby się to z koniecznością siedzenia w domu.

Omawiany tekst, który na tej stronie proponujemy, jest niezwykle zajmujący, ale warto oprócz tego przejrzeć uzupełniające informacje – więcej pod tym linkiem (http://cpsens.pl/).

Dość dobrą, ale długotrwałą metodą są odczulające zastrzyki, ale coraz częściej lekarze stosują również biorezonans opole.