Skip to content

Podstawowe informacje o zezie, jakie są przyczyny jego pojawiania się i jak można je leczyć.
Mając prawidłowy wzrok obie gałki oczne będą podążać dokładnie w tym samym kierunku. Kontroluje to zaawansowany mechanizm mięśni które są odpowiedzialne za ruchy gałki. Jeśli z jakiegoś powodu mięśnie te ulegną osłabieniu lub zajdą inne czynniki, to pojawia się problem z równoczesnym koncentrowaniem wzroku na jednym przedmiocie. Zewnętrznym rezultatem czegoś takiego jest uciekanie gałek ocznych, czyli tak zwany zez. Powodów tego schorzenia jest dużo, pojawia się ona przeważnie u dzieci, lecz także starsze osoby mogą z powodu jakiś przyczyn na nią zapaść.

Mając prawidłowy wzrok obie gałki w oczach podążają dokładnie w tę samą stronę. Kontroluje to skomplikowany mechanizm mięśni które są odpowiedzialne za ruchy gałki. Jeśli z jakiegoś powodu mięśnie te ulegną osłabieniu lub coś się z nimi stanie, to pojawia się problem z równoczesnym koncentrowaniem wzroku na jednym przedmiocie. Zewnętrznym rezultatem takiej sytuacji jest uciekanie gałek ocznych, czyli tak zwany zez. Przyczyn tej choroby jest parę, pojawia się ona przeważnie u małych dzieci, lecz także dorośli mogą z powodu jakiś przyczyn na nią zachorować.

W przypadku dorosłych najczęstsze powody to cukrzyca, nadciśnienie i kłopoty z nerwami albo mięśniami wzrokowymi. Wyróżnia się kilka odmian zeza, zależnie od kąta odchylenia gałek będzie to zez zbieżny, rozbieżny, ku dołowi i górze oraz skośny. Jednym z rodzajów tego schorzenia będzie tak zwany zez ukryty, który polega na nieprawidłowym funkcjonowaniu jedynie niektórych mięśni. W takiej sytuacji pojawiają się kłopoty z tym, że poszczególne oczy na zmianę przejmują widzenie.

oko

Autor: Nithi Anand
Źródło: http://www.flickr.com

Duży zez może być łatwo zauważony przez opiekunów, jednak często może zajść konieczność jego diagnozy u okulisty.

Jeżeli masz zamiar zgłębić taki temat dokładniej i chcesz przestudiować zagadnienie pod innym kątem, to więcej znajdziesz w linku (http://sklepbdkoncept.pl/mieszacze-termostatyczne-i-mechaniczne-cwu/) wpisu, który odnajdziesz tutaj.

Szczęśliwie współczesna wiedza okulistyczna daje paru metod które pozwalają na w miarę skuteczną eliminację takiego problemu. Dobra klinika okulistyczna w pierwszej kolejności powinna dokładnie zbadać osobę która ma zeza, a następnie zaoferować odpowiednie leczenie – klinika okulistyczna.

Czasami do dyspozycji będzie parę metod i wspólnie z prowadzącym lekarzem trzeba będzie wybrać najbardziej odpowiednią. W wielu przypadkach wystarczy użycie odpowiednich ćwiczeń wyrabiających odpowiednie widzenie, bardzo pomocne będą również różnego rodzaju okulary. Przy niektórych rodzajach tej choroby dają one bardzo dobre wyniki, jednak niestety nie w każdej sytuacji. Przy trudniejszych przypadkach niezbędna może się okazać operacja zeza, poprawiająca działanie mięśni przy oku – operacja zeza . W przypadku dzieci ważne jest, żeby leczenie zacząć odpowiednio szybko, wówczas jest sporo szans na wyleczenie.