Skip to content

Podstawowe informacje o zezie, jakie są przyczyny jego pojawiania się i jak można je leczyć.
Mając prawidłowy wzrok obie gałki oczne będą podążać dokładnie w tym samym kierunku. Kontroluje to skomplikowany mechanizm mięśni odpowiedzialnych za poruszanie gałką. Jeśli z jakiś powodów mięśnie te ulegną osłabieniu lub zajdą inne czynniki, to może się pojawić problem z jednoczesną koncentracją wzroku na jednym przedmiocie. Efektem zewnętrznym czegoś takiego jest uciekanie gałek ocznych, czyli popularny zez. Przyczyn tego schorzenia jest dużo, pojawia się ona przeważnie u małych dzieci, lecz także dorośli mogą z powodu jakiś przyczyn na nią zapaść.

Mając prawidłowy wzrok obie gałki w oczach podążają dokładnie w tę samą stronę. Kontroluje to skomplikowany mechanizm mięśni które są odpowiedzialne za ruchy gałki. Jeśli z jakiegoś powodu mięśnie te ulegną osłabieniu lub coś się z nimi stanie, to pojawia się problem z równoczesnym koncentrowaniem wzroku na jednym przedmiocie. Zewnętrznym rezultatem takiej sytuacji jest uciekanie gałek ocznych, czyli tak zwany zez. Przyczyn tej choroby jest parę, pojawia się ona przeważnie u małych dzieci, lecz także dorośli mogą z powodu jakiś przyczyn na nią zachorować.

W przypadku dorosłych najczęstsze powody to cukrzyca, nadciśnienie i kłopoty z nerwami albo mięśniami wzrokowymi. Wyróżnia się kilka odmian zeza, zależnie od kąta odchylenia gałek będzie to zez zbieżny, rozbieżny, ku dołowi i górze oraz skośny. Jednym z rodzajów tego schorzenia będzie tak zwany zez ukryty, który polega na nieprawidłowym funkcjonowaniu jedynie niektórych mięśni.

Niniejszy artykuł jest nieprawdopodobnie zajmujący? Jeżeli tak, to zobacz też inne polecane treści, ponieważ są tak samo ciekawe oraz wciągną Cię całkiem.

W takiej sytuacji pojawiają się kłopoty z tym, że poszczególne oczy na zmianę przejmują widzenie.

oko

Autor: Nithi Anand
Źródło: http://www.flickr.com

Duży zez może być łatwo zauważony przez opiekunów, jednak często może zajść konieczność jego diagnozy u okulisty. Szczęśliwie współczesna wiedza okulistyczna daje paru metod które pozwalają na w miarę skuteczną eliminację takiego problemu. Dobra klinika okulistyczna w pierwszej kolejności powinna dokładnie zbadać osobę która ma zeza, a następnie zaoferować odpowiednie leczenie – klinika okulistyczna.

Czasami do dyspozycji będzie parę metod i wspólnie z prowadzącym lekarzem trzeba będzie wybrać najbardziej odpowiednią. W wielu przypadkach wystarczy użycie odpowiednich ćwiczeń wyrabiających odpowiednie widzenie, bardzo pomocne będą również różnego rodzaju okulary. Przy niektórych rodzajach tej choroby dają one bardzo dobre wyniki, jednak niestety nie w każdej sytuacji. Przy trudniejszych przypadkach niezbędna może się okazać operacja zeza, poprawiająca działanie mięśni przy oku – operacja zeza . W przypadku dzieci ważne jest, żeby leczenie zacząć odpowiednio szybko, wówczas jest sporo szans na wyleczenie.