Skip to content

Polska służba zdrowia – kto zna, ten wie, o co chodzi
Polska służba zdrowia nie należy do idealnych systemowo tworów. Mnóstwo jest zaniedbań, które tylko pogarszają negatywny wizerunek. Jeszcze niedawno politycy mogli przekonywać, że jest zgoła odmiennie, jednak wyniki Europejskiego Konsumenckiego Indeksu Zdrowia, nie pozostawiają najmniejszych wątpliwości – niestety, może nie jesteśmy tacy najbardziej beznadziejni, lecz plasujemy się na szarym końcu.

Polska służba zdrowia zdecydowanie nie jest idealna. Strasznie dużo jest niedbalstwa, które jedynie pogarszają zły obraz. Jeszcze nie tak dawno politycy byli w stanie przekonywać, iż jest inaczej, jednakże wyniki Europejskiego Konsumenckiego Indeksu Zdrowia, nie pozostawiają najmniejszych wątpliwości – niestety, może nie jesteśmy tacy najbardziej beznadziejni, ale lokujemy się na szarym końcu.

O polskiej służbie zdrowia
szpital
Autor: U.S. Naval Forces Central Command/U.S. Fifth Fleet
Źródło: http://www.flickr.com

jesteśmy w stanie narzekać bez końca. Jakby właściwie zebrać wszystkie skargi, to na pewno tych zażaleń zebrałoby się ich najwięcej w historii naszego kraju. Zdrowie jest niesamowicie ważne, nie damy rady bez solidnego zdrowia normalnie żyć, a kiedy tak standardowy twór jak służba zdrowia nie jest w pełni spełniający stawiane mu wymagania, to z jednej strony odczuwamy zaniepokojenie o własne życie, a z drugiej narastającą złość. Jak widać, narzekania normalnych Polaków nie są żadną przesadą. udowadnia to Europejski Konsumencki Indeks Zdrowia, który ogłosił, że jesteśmy daleko, bardzo daleko jeśli chodzi o poziom takich usług.

Europejski Konsumencki Indeks Zdrowia jest międzynarodowym rankingiem analizującym i testującym jak działa sektor medyczny w danym kraju. Na czele rankingu jest Holandia, my niestety nawet nie jesteśmy blisko pierwszej dziesiątki, bo na 33 państwa uplasowaliśmy się na… 27 pozycji. Wypadamy najmniej korzystnie pod względem dostępności medykamentów, lecz także – co pewnie mało może dziwić – oczekiwania na wizytę ulekarza czy na wykonanie zabiegu. Każdy, kto próbował się zapisać na zabieg usłyszał coś takiego, iż oddalony termin, jaki z jednej strony jest w stanie każdego rozśmieszyć (lecz tylko na początku), lecz z drugiej już ogromnie zasmucił i zdenerwował. Na przykład, jeśli chodzi o wszczepianie by-passów średnio u nas poczekamy 3 miesiące, a w Niemczech takie zabieg będzie już dostępny w 3 tygodnie. Co to dużo mówić, nawet proste badanie typu usg kolana we wrocławskim szpitalu to długie oczekiwanie, nawet kwartał.

Na szczęście poza państwową służbą osiągalna jest również prywatna oferta. Wiadomo, należ za nią płacić, w zależności od wykonywanego zabiegu, lecz mamy pewność świetnie przeprowadzonego zabiegu i należytej opieki. Zdrowie jest najważniejsze, więc czasami pieniądze spadają na kolejne miejsca, gdyż co nam po dochodach, jeśli chorujemy na coś, co może nas uśmiercić… Warto więc rozglądać się za dobrym centrum medycznym we Wrocławiu, najlepsze zaś efekty osiągniemy, gdy poszukamy takich zabiegów w internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*