Skip to content

Praktyczny ranking lekarzy
Wraz z poprawą warunków życia w Polsce rosną też wymagania Polaków. Widać to nie tylko w odniesieniu do zakupów lepszych jakościowo towarów lub przykładaniu większej uwagi do jakości usług.

Kobieta u lekarza

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
Razem z polepszeniem warunków życia w Polsce rosną zarazem oczekiwania Polaków. Można zauważyć to nie tylko w odniesieniu do zakupów porządniejszych jakościowo towarów lub przykładaniu większej uwagi do jakości usług.

Podobał Ci się ten tekst? Jeśli tak, poznaj wartościowe tematy, które z pasją omówiliśmy w najnowszym artykule (introwertus.pl/leczenie-bezsennosci/).

Oczekujemy również wyższego poziomu usług oferowanych przez instytucje państwowe, w tym głównie opiekę zdrowotną. Jednak skąd wziąć potrzebne informacje i do czego porównać nasze wrażenia?

Na ocenę jakości usługi ma wpływ parę czynników, z których większość jest zdecydowanie subiektywna. Każdy trochę w inny sposób odbiera działania drugiej osoby, ma różne wymagania co do efektów czy warunków terapii. Różnorodność w interpretacji elementów usługi terapii powoduje, że nie łatwo jednoznacznie ją ocenić. Pomocne są możliwe do obiektywnej oceny czynniki jak doświadczenie doktora czy celność w określaniu dolegliwości i przypisywaniu leków. Idealne byłoby zdobycie tak wyników oceny obiektywnej jak i subiektywnych opinii pacjentów, jednak gdzie je zdobyć?.

Kiedyś głównym źródłem wiedzy na temat poziomu opieki zdrowotnej w konkretnym miejscu byli znajomi. Łatwo było zdobyć komentarz na przykład od koleżanki z Krakowa: „Jeśli potrzebny Ci psycholog Warszawa jest jedynym miastem, w którym warto go szukać!”. Niemniej takich opinii w najbliższym otoczeniu było mało i co gorsze nieraz okazywały się sprzeczne ze sobą.

Problem ten zmniejszył się, gdy przy próbach znalezienia najlepszych ofert zwróciliśmy uwagę w stronę Internetu. Mogliśmy wpisać w okienko wyszukiwarki frazę „ ginekolog Warszawa” i momentalnie otrzymywaliśmy setki odpowiadających treści. Tu też napotkaliśmy istotny problem – zbyt duża ilość informacji. Sprawdzenie licznych stron z paroma opiniami na każdej byłoby bardzo czasochłonne oraz raczej trudne.

W myśl powiedzenia „potrzeba matką wynalazku” z czasem stworzono internetowe rankingi lekarzy. Szukając np. „ginekolog Wrocław” mamy szansę trafić na jeden z takich rankingów, które w jasnej formie informują o średniej ocenie wielu pacjentów oraz ich osobistej opinii na temat określonego lekarza. W tych najlepszych rankingach można znaleźć nie tylko całościowe oceny, ale również za określone elementy składające się na wizytę bądź przebieg leczenia. Możliwość wyszukiwania między innymi według specjalizacji czy lokalizacji jest także wyjątkowo praktyczna.

Wiemy już gdzie szukać informacji na temat aktualnej jakości różnych usług (bo przecież podobne rankingi tworzone są nie tylko dla lekarzy). Pozostaje mieć nadzieję, że popularność najlepszych wpłynie zachęcająco na poprawę jakości innych ofert.

Więcej informacji oraz przykład rankingu mogą Państwo znaleźć na stronie .