Skip to content

Problemy z jąkaniem
Jąkanie to problem zdrowotny, z którym w naszym kraju żyje około 1-2% dorosłych i około 4% dzieci. Ponieważ jąkanie można skutecznie leczyć należy zwrócić uwagę na właściwą opiekę dziecka lub dorosłego z tym problemem. Rodzice i przyjaciele muszą dowiedzieć się z czego jąkanie wynika, jak przebiega terapia i gdzie można znaleźć pomoc.

Jąkanie to choroba, z którą w tym kraju żyje około 1-2% dorosłych i około 4% dzieci. Ponieważ jąkanie można efektywnie leczyć należy zadbać o odpowiednią opiekę osoby dotkniętej tym problemem. Rodzice i znajomi muszą wiedzieć jakie są przyczyny jąkania, jak przebiega leczenie i gdzie można znaleźć pomoc.

PrzyczynyJednym z powodów jąkania jest tzw. jąkanie rozwojowe związane z naturalną niepłynnością w wymowie uczącego się mówić dziecka. Próbuje ono wtedy wyrazić słowami swoje myśli szybciej niż potrafi. Czynnikami powodującymi jąkanie mogą być też dysfunkcje neurologiczne. Przyczyna jąkania może też tkwić w czynnikach środowiskowych jak przeżycia mocno stresujące w młodym wieku (np.

Tylko teraz oceń implanty zębowe kraków ten artykuł, który jest bardzo interesujący. Zrób to właśnie w tym momencie! Zobaczysz, że rzeczywiście trzeba to zrobić!

zawstydzające wydarzenie) czy niestosowne reagowanie na problemem niepłynności fizjologicznej. Częste upominanie dziecka czy omawianie problemu dziecka w jego obecności może doprowadzić do pogłębienia jąkania.

PomocJeżeli zobaczymy u dziecka trudności z wysławianiem, szczególnie, gdy są one związane z emocjonowaniem się dziecka, trzeba poprosić o pomoc specjalistę. Logopeda lub neurologopeda ze znacznym doświadczeniem na pewno będzie bezcennym wsparciem i źródłem wiedzy. Pomoże on uświadomić przyczyny problemu w konkretnym przypadku, a co ważniejsze zaproponuje sposoby leczenia.

Jeśli przedstawiany temat Cię zaintrygował, sprawdź szybko ten świetny link (https://smedica.pl/kontakt/) – znajdziesz tam wiele użytecznych informacji.

Terapia jąkania w wielu przypadkach daje pożądane efekty.

TerapiaIstnieje dużo technik leczenia jąkania. Najbardziej powszechne metody klasyczne zawierają takie zachowania jak praca nad poznaniem i likwidacją przyczyn lęku, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia panowania nad mówieniem przy zastosowaniu pauz czy wyśpiewywania. Ciekawą metodą jest odrobinę kontrowersyjna metoda Trwałej Normalizacji Mowy Lilii Ariutiunian. Polega ona na uregulowaniu procesu mówienia poprzez wykorzystanie ręki dominującej i przezwyciężaniu lęków.

Niezależnie od opieki lekarskiej oraz sposoby leczenia wyjątkowo ważne jest stosowne wsparcie ze strony rodziny pacjenta. rodzina i znajomi powinni mówić bez zmian, słuchać uważnie i mieć dużo cierpliwości dla bliskiego z problemem jąkania.

Jeśli szukasz pomocy odwiedź stronę

Źródło: Szerszeńska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*