Skip to content

Problemy z jąkaniem
Jąkanie to dolegliwość, z którą w Polsce żyje około 1-2% dorosłych i około 4% dzieci. Ponieważ jąkanie można efektywnie leczyć warto zwrócić uwagę na stosowną opiekę osoby dotkniętej tym problemem. Rodzina i przyjaciele powinni dowiedzieć się z czego jąkanie wynika, jak przebiega terapia i gdzie szukać pomocy.

Jąkanie to choroba, z którą w tym kraju żyje około 1-2% dorosłych i około 4% dzieci. Ponieważ jąkanie można efektywnie leczyć należy zadbać o odpowiednią opiekę osoby dotkniętej tym problemem. Rodzice i znajomi muszą wiedzieć jakie są przyczyny jąkania, jak przebiega leczenie i gdzie można znaleźć pomoc.

Przyczyny
Jednym z powodów jąkania jest tzw. jąkanie rozwojowe związane z naturalną niepłynnością w wymowie uczącego się mówić dziecka. Próbuje ono wtedy wyrazić słowami swoje myśli szybciej niż potrafi. Czynnikami powodującymi jąkanie mogą być też dysfunkcje neurologiczne. Przyczyna jąkania może też tkwić w czynnikach środowiskowych jak przeżycia mocno stresujące w młodym wieku (np. zawstydzające wydarzenie) czy niestosowne reagowanie na problemem niepłynności fizjologicznej. Częste upominanie dziecka czy omawianie problemu dziecka w jego obecności może doprowadzić do pogłębienia jąkania.

Pomoc
Jeżeli zobaczymy u dziecka trudności z wysławianiem, szczególnie, gdy są one związane z emocjonowaniem się dziecka, trzeba poprosić o pomoc specjalistę. Logopeda lub neurologopeda ze znacznym doświadczeniem na pewno będzie bezcennym wsparciem i źródłem wiedzy. Pomoże on uświadomić przyczyny problemu w konkretnym przypadku, a co ważniejsze zaproponuje sposoby leczenia. Terapia jąkania w wielu przypadkach daje pożądane efekty.

Terapia
Istnieje dużo technik leczenia jąkania. Najbardziej powszechne metody klasyczne zawierają takie zachowania jak praca nad poznaniem i likwidacją przyczyn lęku, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia panowania nad mówieniem przy zastosowaniu pauz czy wyśpiewywania. Ciekawą metodą jest odrobinę kontrowersyjna metoda Trwałej Normalizacji Mowy Lilii Ariutiunian. Polega ona na uregulowaniu procesu mówienia poprzez wykorzystanie ręki dominującej i przezwyciężaniu lęków.

Niezależnie od opieki lekarskiej oraz sposoby leczenia wyjątkowo ważne jest stosowne wsparcie ze strony rodziny pacjenta. rodzina i znajomi powinni mówić bez zmian, słuchać uważnie i mieć dużo cierpliwości dla bliskiego z problemem jąkania.

Jeśli szukasz pomocy odwiedź stronę

Źródło: Szerszeńska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*