Skip to content

Metody i techniki leczenia naderwanych więzadeł krzyżowych, dość często spotykanego urazu.
Uprawianie różnych dyscyplin sportowych nieodłącznie wiąże się z możliwością wystąpienia urazów. Pojawiają się one z przy wielu różnych okolicznościach, niekiedy ktoś będzie za mało rozciągnięty, czasem będzie sfaulowany, a czasami starczy jedynie źle stanąć. Jednym z najczęściej pojawiających się urazów nóg, zwłaszcza u narciarzy lub piłkarzy, jest zerwanie więzadeł krzyżowych.

Uprawianie różnych dyscyplin sportowych nieodłącznie wiąże się z możliwością pojawienia się urazów. Pojawiają się one z wielu różnych przyczyn, czasami ktoś jest za mało rozgrzany, niekiedy będzie sfaulowany, a innym razem starczy jedynie źle skoczyć. Jednym z najczęściej pojawiających się urazów kolan, szczególnie u narciarzy lub piłkarzy, jest naderwanie więzadeł krzyżowych.

Najważniejszą sprawą w czasie jego diagnozowania powinien być szczegółowy wywiad zrobiony przez lekarza, a dalszej kolejności wykonanie trzech testów, po jakich można przedstawić dokładną diagnozę i zaproponować dalsze leczenie. W niektórych przypadkach, jeśli okaże się, ze więzadło zostało naderwane tylko w części, jest możliwość uniknięcia rekonstrukcji. Stosuje się wtedy specjalną technikę kurczenia więzadła, i jeżeli wszystko się uda, to najczęściej wrócenie do formy może nastąpić gość szybko.

Zachęcamy Cię do zajrzenia do kolejnego postu na ten temat – tam znajdziesz ważne informacje. Zatem idź do serwisu (https://www.quick-gym.pl/ems-sopot/) i ciesz się tym.

Jednak w większości przypadków więzadło niestety ulega uszkodzeniu, i wtedy, chcąc wrócić do normalnego funkcjonowania, będzie potrzebna operacja kolana .

Stetoskop lekarski

Autor: Dr.Farouk
Źródło: http://www.flickr.com

Lekarze ortopedzi są zdania, że dobrym momentem, żeby rekonstrukcja ACL przyniosła odpowiednie rezultaty, jest kilka tygodni do sześciu miesięcy od momentu wystąpienia urazu. Nie ma konieczności przeprowadzania tego zabiegu w czasie wizyty na oddziale ratunkowym, z kolei zbyt długie oczekiwanie może się zakończyć uszkodzeniem pozostałych elementów kolana, takich jak łękotka czy chrząstki. Operacja więzadła krzyżowego to nie jest ciężki zabieg, przeważnie jest robiona w znieczuleniu miejscowym.

Niezwykle istotny jest później etap rehabilitacji po zabiegu, odpowiednio wykonany pozwoli na dojście do takiej samej formy jak przed wystąpieniem wypadku. Bezwzględnie należy wykonywać wszystkie ćwiczenia, nawet jeżeli wiązać się to będzie z dużym bólem, bo tylko w ten sposób będzie można dojść do formy.

Nie wszystkiego dowiesz się się z czasopism. Jeśli chciałabyś przeczytać o ciekawych wydarzeniach wejdź na polecane www (www.rehafit.org/oferta/masaz/) www.

A jeszcze lepszą metodą jest odpowiednia profilaktyka, czyli poprawienie siły mięśni oraz ścięgien, które odpowiadają za stabilność kolana, a także odpowiednie rozgrzewanie się przed aktywnością fizyczną.
Autor