Skip to content

Rekonstrukcja ACL to specjalistyczny zabieg wiązadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego
To następny etap leczenia po artroskopii, jakiej zadaniem jest szczegółowe stwierdzenie uszkodzenia, a także usunięcie blokujących części zerwanego więzadła i leczenie współistniejących dolegliwości. Uszkodzenia ACL, czyli wiązadła krzyżowego przedniego, to bardzo kłopotliwe schorzenie stawu kolanowego. Niejednokrotnie dolegliwość ta prowadzi do znacznych zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu tego stawu.

To następny etap leczenia po artroskopii, której celem jest szczegółowe stwierdzenie uszkodzenia, a także usunięcie blokujących fragmentów zerwanego więzadła i leczenie współistniejących urazów. Uszkodzenia ACL, czyli wiązadła krzyżowego przedniego, to dosyć kłopotliwe schorzenie stawu kolanowego. Niejednokrotnie dolegliwość ta może prowadzić do znacznych zaburzeń we właściwym działaniu tego stawu.

kontuzja stawu kolanowego

Autor: John Swindells
Źródło: http://www.flickr.com
Zazwyczaj ujawnia się to niestabilnością kolana. Może się ona objawiać na wiele różnorodnych sposobów. Niejednokrotnie w konsekwencji prowadzi do obniżenia komfortu życia i niemożności właściwego poruszania się czy uprawiania sportów.

Nieleczona niestabilność może doprowadzić do niezwykle skomplikowanych powikłań. Zaliczamy do nich chociażby zwyrodnienie stawu kolanowego. Z tej przyczyny nie powinniśmy odwlekać podjęcia operacyjnego leczenia tego schorzenia. Pojawiające się dodatkowo uszkodzenia mogą dodatkowo mieć negatywny wpływ na finalny wynik przeprowadzonej w ostateczności operacji.

Jeżeli pojawią się jakiekolwiek dolegliwości z kolanem (zobacz), należy zwrócić się do lekarza ortopedy, który będzie mógł zdiagnozować dolegliwość. Lekarz najpewniej zaleci nam wykonanie badania klinicznego, które poprzedzone będzie bardzo precyzyjnym wywiadem.

Jeżeli szukasz czegoś wyjątkowo interesującego na przedstawiany tutaj temat, to kliknij i zerknij na tekst (http://cpsens.pl/oferta/konsultacje-psychologiczne/) tamtego materiału!

Powinniśmy

staw kolanowy

Autor: adidas
Źródło: adidas

pamiętać o tym, iż wiązadło krzyżowe jest najistotniejszym, lecz nie jedynym stabilizatorem stawu kolanowego. Przyczyn, dla których nasze kolano jest niestabilne, może być o wiele więcej. Konsultacja ze specjalistą może okazać się więc koniecznością.

Po zabiegu pacjent powinien poruszać się przez pewien czas o kulach, żeby nie obciążać chorej nogi. Po usunięciu drenów trzeba także rozpocząć wzmożoną rehabilitację, obejmującą ćwiczenia na szynie. W tym przypadku bardzo istotna jest praca z fachowym rehabilitantem, który będzie postępował zgodnie z programem fachowo opracowanych ćwiczeń.

Intryguje Cię tematyka poruszana w tym tekście? Przeczytaj oprócz tego też inne zbliżone treści – po prostu wejdź tu (https://apteczka-madrali.pl/93-bariatria).

Bardzo istotne są również regularne wizyty u ortopedy, który będzie kontrolował przebieg gojenia się naszego kolana. Czas powrotu do pełnej aktywności zawodowej w tym przypadku w ogromnym stopniu zależy od rodzaju wykonywanej pracy, jednakże zwykle wynosi od 6 do 12 tygodni. Więcej na Sport Med