Skip to content

Rodzaje okularów – sprawdź, które są dobre dla ciebie
Jeżeli dopiero idziesz do okulisty, musisz zdawać sobie sprawę, że nie ma jednego rodzaju okularów. O ile oprawki dobierasz indywidualnie, zależnie od własnych upodobań i możliwości budżetowych, o tyle szkła dostosowane są do danej wady wzroku. Co trzeba o nich wiedzieć?

Jeżeli dopiero wybierasz się do okulisty, powinieneś zdawać sobie sprawę, że nie ma jednego typu okularów. O ile oprawki dobierasz samodzielnie, zależnie od osobistych gustów oraz możliwości budżetowych, o tyle szkła dopasowane są do określonej wady wzroku. Co trzeba o nich wiedzieć?

okulary
Autor: Kathy Sunderman
Źródło: http://www.flickr.com
Przede wszystkim wyróżniamy soczewki dla ludzi krótkowzrocznych oraz dalekowzrocznych. To dwa główne rodzaje, jednak czasem dużo korzystniejszym rozwiązaniem są okulary progresywne. Czym się odznaczają? To wzrokami (zobacz sprawdź to koniecznie), po jakie na ogół sięgają osoby po 40 roku życia – można w nich zarazem doskonale widzieć punkty położone w oddali, jak również czytać książkę, do czego stworzone są ich dolne fragmenty. Niektórzy muszą uczyć się ich użytkowania, bowiem na początku może się wydawać, że obszar, na który patrzymy, ucieka. Jednak nauka nie trwa dłużej aniżeli 14 dni. Jeśli jednak nie potrzebujemy takiego rozwiązania, gdyż obraz jest zamazany wyłącznie wtedy, gdy próbujemy zobaczyć coś z bliska, możemy zdecydować się na po prostu wzrokach (zobacz tutaj) do czytania – okulary do czytania w zestawie z pudełkiem. Z nimi znowu normalnie przeczytasz wiadomość na telefonie lub skończysz ulubioną książkę, bez przymusu podsuwania jej coraz bliżej. Zaczniesz z powrotem normalnie egzystować.

Poza okularami do czytania wyodrębnia się też okulary do komputera, które ochraniają oczy przed nadmiernym przemęczeniem. W przypadku, gdy nasza wada jest znaczna i nie możemy obejść się bez szkieł, dobrze jest nabyć okulary przeciwsłoneczne z należytą dla siebie mocą optyczną – eleganckie okulary przeciwsłoneczne. Nie tylko zabezpieczają oczy przed słońcem oraz szkodliwym promieniowaniem UV, lecz również umożliwiają
okulary
Autor: Nicole Kasper
Źródło: http://www.flickr.com

nieprzerwanie cieszyć się doskonałą ostrością widzenia. Niestety nie każdy może ich używać, nade wszystko ze względu zbyt dużej panoramiczności noszonych okularów, toteż należy skontaktować się z gabinetem optycznym, w którym zamawiamy swoje szkła oraz zapytać o więcej informacji.

Niniejsze wskazówki bez wątpienia pomogą w wyborze właściwych szkieł dla siebie. Pamiętaj, że w celu uzyskania szczegółów i rzetelnej wiedzy najlepiej jest iść do okulisty, który przebada twoje oczy oraz przepisze należytą receptę. Powinniśmy zatroszczyć się o swoje oczy, by dobrze służyły nam przez całe życie, a także nie sprawiały problemów, z którymi ciężej będzie sobie poradzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*