Skip to content

Też masz problemy z kolanem? Poznaj zabieg po jakim Twoje kolano będzie jak nowe
Jak gdyby policzyć wszystkie zabiegi wykonywane na ludzkim ciele liczba mogłaby przerazić. Nawet lekarze, którzy ogólnie uchodzą za prawdziwych fachowców, i którzy w każdym rankingu społecznego zaufania, plasują się bardzo wysoko, znają tylko wycinek tej problematyki – ograniczonej do własnej specjalizacji. Są jednak zabiegi dość powszechne, lecz nie do końca znane. Jednym z tego typu zabiegów jest artroskopia kolana, czyli metoda diagnostyki i leczenia chorób kolanowych.

Jak gdyby zestawić każdy z zabiegów wykonywany na ludzkim ciele liczba byłaby zatrważająca. Nawet lekarze, którzy ogólnie uchodzą za prawdziwych specjalistów, i którzy w każdym rankingu zaufania społecznego, plasują się bardzo wysoko, znają tylko wycinek tego zagadnienia – która ogranicza się do własnej specjalizacji. Istnieją jednakże zabiegi dość powszechne, lecz nie do końca znane. Jednym z takich zabiegów jest artroskopia kolana, czyli metoda diagnostyki i leczenia chorób kolanowych.

operacja kolana

Autor: Zdenko Zivkovic
Źródło: http://www.flickr.com
Sam zabieg jest naprawdę mało inwazyjny. Po prostu przez centymetrowy operacyjny dostęp wprowadza się kamerę do kolana, dzięki której można obejrzeć każdy z elementów stawu kolanowego. Przez inny centymetrowy dostęp można wprowadzić narzędzia do artroskopii, to za ich sprawą można zreperować uszkodzenia występujące wewnątrz stawów. Po zabiegu nie jest konieczne, aby kolano było unieruchomione, zaś na siedem dni pozostawia się dwa szwy. Zapoznaj się z artykułem

Zabieg nie jest długi, trwa około 10 do 30 minut, a wykonywany jest w ogólnym znieczuleniu.

Jeżeli zaciekawił Cię taki artykuł, poznaj dodatkowe informacje na ten temat. Najlepiej sprawdź sam, odnajdziesz tutaj analogiczne wiadomości.

Co ważne, po zabiegu pacjent nie musi zostawać w szpitalu, po paru godzinach jest już w domu. Kiedy w ogóle należy wykonać artroskopię kolana?

Najczęściej dzieje się właśnie ta po urazach stawu kolanowego. Zaliczają się do nich: uszkodzenie więzadeł krzyżowych, uszkodzenie łąkotek lub złamanie chrzęstno-kostne. Tego typu zabieg również jest nieodzowny w przypadku przewlekłych dolegliwości kolana, do których możemy zaliczyć: choroby chrząstki stawowej, choroby błony maziowej lub liczne wysięki stawu kolanowego. Artroskopia także jest potrzebna celem leczenia stanu zapalnego kolana lub usuwania ciał wolnych kolana. Jakie badania są konieczne, żeby zakwalifikować dany przypadek do zabiegu artroskopii kolana? W sumie wystarczy badanie kliniczne specjalisty ortopedy. Jeśli pojawią się wątpliwości na takim etapie badania, robi się rezonans magnetyczny, zdjęcia rtg, USG. Podczas zabiegu można usunąć ciała wolne ze stawu, przyszyć lub usunąć uszkodzoną łąkotkę, wygładzić chrząstki stawowe. Więcej na

Można także usunąć fałdy błony maziowej, wypłukać staw kolanowy czy dokonać rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. Niektórzy ponadto są zdania, że lepszy od artroskopii kolana jest zabieg z „otwarciem” kolana. To oczywiście nie jest prawda, bo po artroskopii przede wszystkim występuje zdecydowanie mniejsza ilość powikłań, jest także znacznie krótszy okres rehabilitacji. To oznacza, iż operowany szybciej powraca do swoich zwykłych zajęć. Prawie niewidoczne są również blizny po operacji, a co także ważne, pacjent nie musi pozostawać w szpitalu, gdyż już po paru godzinach może powrócić do domu.