Skip to content

Rozprawa o zastosowaniach doskonale znanej nam soli, która przeszła już stulecia temu do legendy nie tylko jako dodatek do dań
Najczęściej używaną w kuchni przyprawą bywa sól. Jedynie garść pań będzie w stanie zupełnie zrezygnować z solenia, chociaż nadużywanie tzw. białego złota zagraża nadciśnieniem. Ludzkość znalazła dużo zastosowań dla soli – przed stuleciami, kiedy nie było chłodziarkozamrażarek w powszechnym użyciu, mięso konserwowano potrzepując porcje białym proszkiem.

Najczęściej wykorzystywana w kuchni przyprawą jest sól. Jedynie garść osób będzie w stanie całkowicie zrezygnować z solenia, chociaż nadużywanie tzw. białego złota zagraża zbyt wysokim ciśnieniem krwi. Ludzkość znalazła sporo zastosowań dla soli – kiedyś, kiedy nie było chłodziarkozamrażarek w powszechnym użyciu, mięso konserwowano posypując porcje białym proszkiem.

słoiczek soli do kąpieli
Autor: Tyrone Adams
Źródło: http://www.flickr.com
Niektórzy próbują czyścić nim plamy na strojach bądź pozbywają się cząstek zaschniętych posiłków w piekarniku. Poradniki naszych prababć słyną z tego gatunku porad, a reprezentantki młodego pokolenia, kiedy chemiczne środki do czyszczenia nie działają, z wielką chęcią stosują się do zamieszczonych tam wskazówek.
Ojczystym zagłębiem solnym pozostaje Małopolska, a ściślej okolice Krakowa. Bochnia i pobliska Wieliczka to dwie miejscowości, do których przybywają wczasowicze z prawie całego świata. Rzecz jasna najważniejszą atrakcją jest zwiedzanie kopalnianych tras turystycznych, lecz cóż stoi na przeszkodzie temu, by przy okazji zakupić pamiątki. Jedną z nich może być np. sól bocheńska opakowana w eleganckie puzderko. Wspomniany towar może nawet stać się bardzo dobrym podarunkiem dla drogiej sercu osoby. W końcu pamiętajmy, że sól z Bochni bądź Wieliczki wcale nie musi nam służyć tylko do przygotowywania dań na obiad. Na rynku można kupić specjalny gatunek soli do kąpieli, a taka kąpiel solankowa w prywatnej wannie może być źródłem wytchnienia po całym dniu pracy i fantastycznym pomysłem na przyjemne spędzenie jesiennego wieczoru.

sól i pieprz na blacie szafy
Autor: Guilhem Vellut
Źródło: http://www.flickr.com
Zdrowotne właściwości wód solankowych, a także termalnych i pozostałych, zostały odkryte już dosyć dawno. Powstała nawet nowa dyscyplina nauki, czyli wodolecznictwo, a w naszej ojczyźnie największe zasługi należy przypisać J. Dietlowi. A kąpiel solankowa z prawdziwego zdarzenia, czyli ta, której się zażywa w sanatoriach przynosi organizmowi dużo korzyści. Przede wszystkim mają one pozytywnie wpływać na odporność i stan skóry. Jednakże nie są one przeznaczone dla każdego. Przeciwwskazaniem mogą być dolegliwości układu sercowo-naczyniowego, więc tacy chorzy mogą się jedynie zadowolić ewentualnym moczeniem nóg w domowej misce. A do takiej czynności sól bocheńska będzie nadawać się wręcz idealnie, a tak prosty zabieg można polecić wszystkim tym, którzy dużo biegają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*