Skip to content

Strategia walki lekarzy dentystów ze schorzeniem zębów i dziąseł, które nazywa się paradantozą.
Niejednokrotnie pacjenci użalają się swym stomatologom, że podczas ugryzienia twardych produktów odczuwają ból, a przy myciu zębów zdarzają się krwawienia z dziąseł. Powodem tych dokuczliwości może być np. zła szczoteczka lub pasta lub zła metoda szczotkowania. Prowadzi to do odsłonięcia szyjek zębowych, czyli korzeni, a w rezultacie do ich nadwrażliwości i boleści.

Często pacjenci użalają się swoim stomatologom, że podczas gryzienia twardszych produktów dokucza im ból, a przy myciu uzębienia miewają krwawienia z dziąseł. Skutkiem owych uciążliwości bywa np. nieodpowiednia szczoteczka czy też pasta lub nieodpowiednia metoda szczotkowania. Prowadzi to do odsłony szyjek zębów, czyli korzeni, a w konsekwencji do ich nadwrażliwości i boleści.

gabinet dentystyczny

Autor: East Midtown
Źródło: http://www.flickr.com

Prócz odsłoniętych szyjek zębów, często stomatolog (zobacz http://www.welldent.wroclaw.pl/) może stwierdzić obrzęki i zaczerwienienie dziąseł. Ich linia wtedy bywa wyraźnie obniżona. Owe objawy mówią o początkach parodontozy. Kiedy szukamy dentysty przebywając w warszawie i mamy podejrzenia paradontozy to należy wpisać w internet słowa stomatolog – zobacz pełną ofertę na tej stronie z Warszawy (polecamy odwiedzić to źródło).

Pomimo tego, iż dbamy o zęby i regularnie myjemy je rano i wieczorem, to nie wystarczy. Jeżeli myjemy zęby niedokładnie nie usuwamy do końca płytki bakteryjnej.Ten bezbarwny miękki nalot gromadzi się w sposób naturalny. Zawiera składniki śliny, resztek pokarmu i mnóstwo bakterii. Osadza się przeważnie przy dziąsłach i natychmiast po 2-3 dniach ulega mineralizacji, czyli twardnieniu. W ten sposób powstaje kamień nazębny, który drażni dziąsła i wywołuje ich stan zapalny. Jeżeli odkładający się w kieszonkach dziąsłowych kamień nie bywa regularnie niszczony, dochodzi do zanikania kości utrzymującej ząb. Zatem objawem postępującej choroby często jest chwiejność zębów zwłaszcza przednich. Ponadto tym trudniej z nich oczyścić płytkę, więc szybciej nagromadza się tam kamień. Niestety paradontoza to dolegliwość nieodwracalna, jej zwiastunów nie da się cofnąć. Można ją natomiast zatrzymać, nie dopuszczając do dalszego rozwoju.

Sprzęt dentystyczny

Autor: Partha S. Sahana
Źródło: http://www.flickr.com

Koniecznie trzeba to uczynić, ponieważ nieleczona parodontoza doprowadza do straty zębów bardzo często zdrowych, nieskażonych nawet próchnicą! Fundamentem walki z paradontozą jest czyszczenie uzębienia z kamienia i osadu u dentysty albo higienistki dentystycznej. Ochrania się je również specjalnymi preparatami z fluorem lub chlorheksydyną. W zależności od wyglądu dziąseł i uzębienia, stosuje się je w różnorakich postaciach, np. pianki, żeli czy też lakieru. Po zabiegu zęby winny być polerowane, tak by zminimalizować procedurę odkładania się płytki. Takie zabiegi wykonuje się do sześciu razy w roku. Zależy od wielkości postępu choroby oraz indywidualnych zaleceń stomatologa (idź pod ten adres lub higienistki.