Skip to content

Ciężki zabieg, ale z dobrym rokowaniem na przyszłość. Uszkodzone więzadło krzyżowe można wyleczyć
Zniszczenie więzadeł krzyżowych stawu kolanowego – to kłopot najdorodniejszych i niezwykle istotnych więzadeł, które są zlokalizowane w kolanie. To bez wątpienia głównie dzięki nim kolano może znosić znaczne obciążenia, dlatego ich uszkodzenie może doprowadzić do poważnej dysfunkcji kolana. Jakie są przyczyny i symptomy porozrywania więzadeł krzyżowych? Na czym polega leczenie?

Zniszczenie więzadeł krzyżowych stawu kolanowego – przedniego lub tylnego – to kłopot najdorodniejszych i najważniejszych więzadeł, które znajdują się w kolanie. To bez wątpienia zazwyczaj dzięki nim kolano ma okazję znosić ogromne obciążenia, dlatego ich zniszczenie może doprowadzić do znaczącej dysfunkcji kolana. Jakie są powody i objawy zerwania więzadeł krzyżowych? Na czym może się opierać leczenie?

Złamana noga

Autor: Tyler Karaszewski
Źródło: http://www.flickr.com
W kolanie znajdziemy aż jedenaście więzadeł, które swoją obecnością stabilizują staw kolanowy i umożliwiają jego należyte działanie, ale te dwa mogą odegrać bardzo ważną rolę w tym procesie. Zazwyczaj może dojść do zerwania więzadła krzyżowego usytuowanego z przodu. Więzadło to składa się z dwóch pęczków włókien. Kiedy noga jest wyprostowana położone są równolegle do siebie (zobacz sam).

Jeżeli ten tekst jest według Ciebie ciekawy, to koniecznie kliknij tu i sprawdź te informacje (http://www.olenkaphu.pl/hurtownia-bizuterii-zlotej/celebrytki/) – tam też odnajdziesz dużo godnych uwagi informacji.

Kiedy ją zginamy – pęczki krzyżują się, gwarantując rodzaj rygla, który zabrania przemieszczanie się kości udowej względem piszczelowej. Dzięki temu noga jest stabilna.

Więzadło krzyżowe przednie to nie tylko wspaniały stabilizator. Jest również narządem tzw. czucia głębokiego. Z jego pomocą wiemy, w jakiej sytuacji jest noga i możemy panować nad nią. Uszkodzenie to jest znaczną kontuzją i leczenie z reguły polega na operacji więzadła krzyżowego. aktualnie ortopedzi doszukali wspaniałej techniki rekonstrukcji więzadła, która zapewnia fizjologiczny efekt. Jest to tzw. rekonstruowanie dwupęczkowa, dzięki czemu możliwa jest rekonstrukcja więzadła krzyżowego.

Lekarz ortopeda

Autor: Life Mental Health
Źródło: http://www.flickr.com
Zepsute więzadło krzyżowe przednie wymaga leczenia przy pomocy operacji. Zabieg zawsze poprzedza dokładna diagnoza z użyciem rezonansu magnetycznego i USG. Chirurg traumatolog musi określać miejsce i stopień zniszczeń oraz obecność lub nie kolejnych urazów. Czasem wymagane jest zrobienie diagnostycznej artroskopii, a wiec wsadzenie do stawu kolanowego maszyny z układem optycznym, dzięki któremu lekarz (http://as-med.com.pl/znajdz-lekarza/otolaryngolog/) jest w stanie przebadać środek stawu. Podczas tego rodzaju artroskopii usuwa się elementy zerwanego więzadła. Najczęściej jednak robi się to w czasie jednego artroskopowego zabiegu zrekonstruowania więzadeł. Najlepiej wykona to specjalista jak ortopeda Jan Paradowski.