Skip to content

W którym momencie niezbędne jest leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe, profesjonalnie nazywane endodoncją, nie należy do wyczekiwanych zabiegów dentystycznych. Niestety jednak w pewnych sytuacjach leczenie kanałowe jest koniecznością.

Leczenie kanałowe, specjalistycznie określane endodoncją, nie wlicza się do wyczekiwanych zabiegów stomatologicznych. Niestety jednak w pewnych okolicznościach leczenie kanałowe jest zalecane.

Narzędzie dentystyczne

Autor: Partha S. Sahana
Źródło: http://www.flickr.com
Musimy wiedzieć także, iż leczenia kanałowego nigdy nie możemy odkładać. Powinniśmy zatem dowiedzieć się, w jaki sposób zidentyfikować u siebie ubytek zęba, który może oznaczać tylko leczenie kanałowe.

Najbardziej widocznym sygnałem jest zmiana barwy chorego zęba. Jeżeli zatem widzimy, iż ząb ma trochę inne zabarwienie niż pozostałe, powinniśmy udać się do stomatologa. W niektórych sytuacjach można zauważyć, iż jest on znacznie wrażliwszy nie tylko na zmiany temperatur, lecz również na nadgryzienia czy nawet delikatny dotyk. Wizyta u dentysty jest konieczna, kiedy ząb jest pęknięty lub też nadłamany. W sytuacji niektórych pacjentów może pojawić się także na dziąśle koło zęba nieznaczny pęcherzyk, z którego sączy się ropa. Gdy odnotujemy u siebie takie objawy, zapewne niezbędny będzie endodonta (link).

Oczywiście dobry stomatolog warszawa wola we Wrocławiu wykonuje zabieg leczenia kanałowego całkowicie bezboleśnie. Zazwyczaj niezbędny jest jeden zabieg, jednak w wielu przypadkach odbywają się dwie, a nawet trzy wizyty u specjalisty. Przeciwieństwo do leczenia kanałowego jest nieco drastyczne,

Zielony fotel dentystyczny

Autor: East Midtown
Źródło: http://www.flickr.com

bowiem wiąże się z całkowitym usunięciem bolącego zęba. Należy więc zacząć leczenie zanim nie jest za późno.

Odpowiednio wyleczony kanałowy ząb zapewne posłuży nam przez wiele lat bez konieczności następnej pomocy stomatologicznej. Niestety czasami okazuje się, że po paru albo kilkunastu latach konieczne okazuje się kolejne leczenie kanałowe. Leczenie kanałowe odbywa się zwykle w znieczuleniu i w pozycji leżącej, która umożliwia pacjentowi zrelaksowanie się, natomiast dentyście umożliwia komfortową pracę oraz lepszy dostęp do leczonego zęba.

Podczas leczenia stosowane są specjalistyczne sprzęty. Za sprawą nowoczesnych sprzętów stomatolog we Wrocławiu ma szansę na bieżąco obserwować efekty leczenia bez konieczności przerwania zabiegu. Do leczenia kanałowego konieczne są również specjalne materiały, jakie pozwalają na właściwy przebieg zabiegu. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, iż im wcześniej udamy się na konsultacje z dentystą, tym większe szanse, iż leczenie kanałowe odbędzie się bez większych komplikacji.